boezeminundatiepeil en het stellen en onderhouden van de inundatiën tot voor lopig inundatiepeil. In de vijfde periode werd overgegaan tot het stellen en onderhouden van de inundatiën tot volledig inundatiepeil. Evenals de andere troepen van de Vg.Holland waren ook die van het Oostfront in de nacht van 9 op 10 Mei niet gealarmeerd. Toen in de vroege morgen de Duitse eskaders vliegtuigen van oost naar west overvlogen, hebben enkele commandanten hun troepen doen alarmeren, doch eerst te ongeveer 5.00 a 5.30 ging van C.-Oostfront het bevel aan de Groeps Cn. uit, om de troepen strijdvaardig te maken, met de mededeling, dat er oorlog was uit gebroken en dat Frankrijk, Engeland en België onze bondgenoten waren. Dit betekende, dat de troepen bepaalde daarvoor aangewezen verdedigings werken moesten bezetten. Veel meer dan bewaking was dit niet. Door het uitbreken van de oorlog trad het Oostfront onder bevel van de C.V. C.-Oostfront gaf aan C.-Groep Merwede bevel, de grondmijnversperringen Nr. 5 (bij het fort Steurgat) en Nr. 6 (bij fort Vuren) te leggen en aan C.-Groep Lek opdracht, de Grondmijnversperring Nr. 7, ter hoogte van fort Everdingen, te doen leggen en de zinkschepenversperringen Nrs. 4 en 5, resp. bij Vreeswijk en Wijk bij Duurstede, te doen voorbereiden. De infanteriekaderschool te Naarden en de artilleriekaderschool te Utrecht werden onder rechtstreeks bevel van resp. C.-Groep Naarden en C.-Groep Utrecht gesteld. Overeenkomstig ontvangen bevel werd aan de Groeps Cn. opdracht verstrekt, de op de lijsten voorkomende verdachte personen te arresteren. Op 9 Mei was door C.-Vg.Holland opgedragen, de militaire vrachtauto's, die op de weg 's-Gravenhage-Utrecht waren geplaatst als belemmering voor het landen van vliegtuigen, te vervangen door betonnen rioolbuizen. Deze werkzaamheden werden 10 Mei aangevangen en op 11 en 12 Mei voortgezet, doch niet voltooid. Tenslotte zijn, in plaats van rioolbuizen, gevorderde vrachtauto's ter vervanging van de militaire auto's op de weg geplaatst. In de loop van de morgen gaf C.-Oostfront (op last van C.-Vg.Holland) opdracht aan C.-Groep Merwede, de beschikbare torpedisten naar Dordrecht te zenden voor inzet in de aldaar in gang zijnde strijd. Vak Sleeuwijk van de Groep Merwede werd in de avond van 10 Mei versterkt met 111-13 R.I. van III L.K., terwijl in de nacht van 10 op 11 Mei 111-43 R.I. van de Groep Betuwe per trein naar Leerdam werd vervoerd en aldaar de bezetting van Vak Leerdam versterkte. Op 10 Mei werden troepenonderdelen uit Gouda betrokken in de strijd tegen gelande parachutisten of bemanningen van neergeschoten vliegtuigen. Een patrouille van Dep.Wr. nam bij Stolwijk (5 km Z.O. van Gouda) de 8 man sterke bemanning van een neergeschoten vliegtuig gevangen, waarvan er drie waren gewond. Te 8.30 werd door de parkwacht van het Bataljon wegentroepen een vliegtuig 633

NIMH | 1955 | | pagina 659