Bevestiging van de opdracht kwam per telexbevel van de O.L.Z. te 11.35. Terwijl de bevelen van de C.V. nog in uitvoering waren, kwam te 12.35 een tweede telexbevel van de O.L.Z., inhoudende, dat de C.V. bovendien troepen ter waarde van een regiment infanterie, versterkt met een batterij artillerie, over Utrecht naar Leiden moest zenden. De C.V. gaf nu de volgende bevelen: C.-II L.K. wees voor de opgedragen taak aan: C.-ll R.I. met staf, 11 C Pag. (min een S.), 11 C. Mr., 1-11 R.I., IV-10 R.I. en IV-15 R.I. en 1 en 2-II Aut. Bat. C.-IV L.K. wees aan: C.-20 R.I. met staf, 20 C.Mr., 20 Bt. 6 veld, 20 C.Pag. (waarbij bovendien waren ingedeeld een sectie pag. van 9 G.B. en een van 20 G.B.), 11-20 R.I., 111-16 R.I., 111-21 R.I.alsmede 1-III-15 R.A. en voor vervoer, 1-2-IV Aut. Bat. In de middag te 15.00 ontving de C.V. opdracht van de O.L.Z., aan de voor de Vg.Holland bestemde regimenten 2 a 3 rantsoenen munitie mede te geven, die bij het Veldleger zouden worden aangevuld door de D.E.V. De C.V. gaf hiertoe te 15.40 per telex bevelen aan Cn.-II en IV L.K. Eerstgenoemde zond 3 rantsoenen met 3-II Aut.Bat., laatstgenoemde zond een transport munitie met 3-IV Aut.Bat. Intussen werden de binnenkomende berichten na 13.00 van steeds ernstiger aard. Tussen 13.00 en 15.00 werd het volgende gemeld: 13.15: 100 Duitse motorrijders aangekomen zuid van Zwolle; later: Zwolle bezet. Landing van parachutisten tussen Epe en Nunspeet; de verbinding tussen C.-Groep IJssel-Noord en de Legerplaats bij Oldebroek is verbroken 2). 13.15: De IJssel bij Zutphen door Duitsers overschreden; er wordt daar hard gevochten; de Hoven liggen onder artillerievuur. 13.25: Het Pannerdensch kanaal overschreden; de Duitsers rukken van Door nenburg in de richting Huissen op. Het fort Pannerden is afgesneden, doch ver dedigt zich nog. Er zouden twee pontonbruggen over het Pannerdensch kanaal zijn geslagen 3). 13.00: Bij Heumen is de vijand op de W. oever van het Maas-Waalkanaal; onze troepen wijken. 41 - aan C.-II L.K., troepen ter waarde van een regiment infanterie zo spoedig mogelijk met twee compagnieën van II Aut.Bat. en een compagnie van V Aut.Bat. (van Aut.Reg.) op mars te zenden over Utrecht, Montfoort naar Gouda, waar deze troepen onder bevel zouden treden van C.-Vg.Holland en de aangewezen R.C. zich moest melden bij C.-Oostfront; - aan C.-IV L.K., troepen ter waarde van een regiment infanterie met twee compagnieën van het IV Aut.Bat. en een compagnie van V Aut.Bat. (van Aut.Reg.), alsmede een batterij van 15 R.A. te dirigeren naar Leiden, waar deze troepen ter beschikking moesten komen van de C.-Vg.Holland; - aan C.-Aut.Reg., de twee compagnieën Aut.Tr. ter beschikking te stellen. J) IV-10 R.I. en IV-15 R.I. waren bataljons, gevormd uit troepen, die in April uit het gebied van de T.B.O. waren los gemaakt. Zij hadden niet de organieke samenstelling van een bataljon infanterie. 2) Een onjuist bericht. 3) Deze brugslag heeft niet plaats gehad. De Duitsers zijn met bootjes en een veer overgestoken.

NIMH | 1955 | | pagina 65