neergeschoten, waarna een patrouille van Dep.Wr. de bemanning van 3 man ge vangen nam en belette, dat deze het vliegtuig in brand stak. Te 12.00 werd weder een vliegtuig neergeschoten door een afdeling van 12 man en de 3 man sterke bemanning werd gevangen genomen. Van het Dep.Wr. werd een detachement van 130 man (waarbij 8 lichte mitrail leurs), onder bevel van een kapitein, naar Berkel gezonden ter ontzetting van huzaren-motorrijders. Het detachement heeft elf Duitsers bij Berkel buiten ge vecht gesteld, waarvan de C. werd gedood, drie waren gewond en zeven werden gevangen genomen. Daarna is het detachement in de richting Delft ingezet en niet meer te Gouda teruggekeerd. Te 15.30 gaf C.-Oostfront bevel aan C.-Dep.Wr. om een detachement, ter sterkte van 80 a 90 man Duitsers, dat geland was in de Noordpolder en Over- buurtsche polder, te vernietigen of gevangen te nemen. De opdracht werd uitgevoerd en in samenwerking met andere troepen werden de Duitsers tot overgave gedwongen en door de wielrijders naar Gouda afgevoerd. Tijdens de uitvoering van deze actie zond C.-Dep.Wr. die zelf het detachement aanvoerde, in de loop van de avond bericht, dat hij veel last had van kanonvuur. Dit was voor C.-Oostfront aanleiding, 42 C.Mr. te Vreeland met door de C.V. beschikbaar gestelde auto's naar Gouda te doen vervoeren, waar zij 11 Mei 3.15 aankwam. Het was toen echter niet meer nodig, de Comp. ter beschikking van het wielrijdersdetachement te stellen en 42 C.Mr. bleef te Gouda. In totaal werden op het Oostfront 73 Duitsers krijgsgevangen gemaakt, terwijl er 2 sneuvelden en 5 werden gewond. De buit bedroeg 11 afgeschoten vliegtuigen met inhoud, n.l. 169 patroon trommels met 7000 patronen, 19 mitr., 6 drievoetaffuiten, 33 gasmaskers, 34 ge weren, 19 pistolen, 27 koppels en 14 bajonetten, alsmede 3 kisten met parachutes. De mitrailleurs vormden een welkome aanvulling voor de bewapening der depot troepen, die niet over mitrailleurs beschikten. Uit Onderdeel A is reeds gebleken, dat een deel van de troepen van het Veld leger, die op bevel van de O.L.Z. naar Zuid-Holland werden gezonden, zich bij C.-Oostfront moest melden, die hun de door C.-Vg.Holland gegeven bestem mingen zou mededelen. Te ongeveer 23.45 ontving C.-Oostfront bevel van de C.V., op Diemerbrug en Amstelveen elk een bataljon van 31 R.I. uit de Groep Naarden te dirigeren en op Sloten het bataljon van 31 R.I. uit de Groep Nieuwersluis, welke bataljons te 11 Mei 4.00 hun bestemming moesten hebben bereikt. II en 111-31 R.I. waren te 4.00 op hun bestemming, 1-31 R.I. te 6.00. In de Groep Naarden bleven dus nog slechts over St.K. en Vbd.A., C. en Staf- 31 R.I., 31 C.Mr., 31 Bt. 6 veld en de detachementen 5-kazemat, vaartuigendienst, bewaking zender Huizen en noodlandingsterreinen, en de kaderschool; in de Groep Nieuwersluis bleven het St.K. en de Vbd.A., 42 Bt. 6 veld, een sectie van 1 C.Pn., detn 5 kazemat, vaartuigendienst en bewaking zender Hilversum. In de middag van 11 Mei ontving C.-Oostfront opdracht 11-25 R.I. uit de Groep Utrecht naar Zoetermeer-Zegwaard en 11-32 R.I. uit de Groep Lek naar Gouda 634

NIMH | 1955 | | pagina 660