zonden: „houdt U gereed", doch het begin van de veeafvoer viel eerst op 13 Mei. Zoals eerder is medegedeeld, was, teneinde de hoofdwegen te vermijden, een aantal noodovergangen over het Merwedekanaal en de Vecht voorbereid, waar over het over korte afstanden te verplaatsen vee moest worden geleid. Ten N. van de Lek zouden 60 000 stuks vee moeten worden afgevoerd, doch, daar de phasen d.2 en e niet waren bevolen, bleef dit beperkt tot 25 000 stuks. De afvoer had plaats langs looproutes en voor grote verplaatsingen over vaar routes. De looproutes werden geleid over 10 overzetplaatsen over de Vecht, 2 over de Vaartsche Rijn en 9 over het Merwedekanaal naar gebieden in Utrecht, Noord en Zuid-Holland. Langs deze routes zijn 5 a 6000 stuks vee naar Woerden, Bodegraven en Oude water afgevoerd en ondergebracht in Woubrugge, Barwoutswaarder, Zwammer- dam, Zijdveld en Nieuwkoop. Bij de vaarroutes waren Huizen, Schalkwijk en Wijk bij Duurstede ingeschakeld. Op de verzamelplaatsen waren kampementen ingericht te Weesp, Nigtevecht, Nieuwersluis, Maarssen, Zuilen, Jutphaas en Schalkwijk, waar stro, veevoeder, halsters en levensmiddelen waren opgeslagen. In Weesp moest onverwacht eerder het vee uit de Gemeenschapspolder worden afgevoerd, toen bommen uit Duitse vliegtuigen dijkdoorbraak en overstroming veroorzaakten. De afvoer uit de inlaadhavens heeft een bevredigend verloop gehad in het noorden van dit gebied uit Huizen, in het zuiden uit Schalkwijk, waar 3500 stuks vee zijn afgevoerd. Practisch was al het vee reeds op 13 Mei afgevoerd, zodat op 14 Mei nog slechts wat klein vee moest worden verplaatst. De afvoer over het IJsselmeer werd geleid naar Monnikendam en enkele plaatsen aan het Noordzeekanaal en had een bevredigend verloop. c. GEBEURTENISSEN IN DE GROEPEN VAN 10-13 MEI 1940 Thans zal nog worden medegedeeld, welke bijzonderheden zich in elk der Groepen hebben voorgedaan, vóórdat het Veldleger deze kwam bezetten. De Groep Merwede, die afzonderlijke behandeling heeft gevonden in Onderdeel C, blijft hierbij buiten beschouwing. Groep Lek Behalve de verplaatsing van 11-32 R.I., het leggen van de grondmijnversperring, het voorbereiden van de zinkschepenversperringen en de aankomst van 1 en 2-III- 25 R.I. heeft zich het volgende voorgedaan. Op 10 Mei werden 6 bommen geworpen op een colonne evacuerende burger bevolking, waarbij slachtoffers vielen. Op 11 Mei 10.00 kwam het detachement van Grondmijnversperring Nr. 2 uit Huissen aan bij 2 C.Torp. te Vreeswijk. Op last van de O.L.Z. werd het detache ment in de late namiddag doorgezonden naar Dordrecht, waar het aan de strijd heeft deelgenomen. 639

NIMH | 1955 | | pagina 665