Nadat daling van parachutisten bij de zender te Jaarsveld was gemeld, werden patrouilles uitgezonden van 2 C.Torp., zonder resultaat. 2 C.Torp. verplaatste zich op 12 Mei naar Hagestein, om dichter bij de mijn- versperring te zijn. Op 13 Mei te 10.45 had een luchtbombardement plaats op de Lekdijk tussen Vianen en de verkeersbrug, waarbij schade aan de dijk werd toegebracht. Op 14 Mei werd op een bericht, dat vijandelijke vaartuigen bij Wijk bij Duur stede waren gesignaleerd, een bewapende vlet naar Culemborg gezonden. Dit vaar tuig werd uit onbekende richting beschoten, waarbij de sergeant werd gewond. De vlet werd teruggesleept door de K.P.T. 3. Op het fort Vreeswijk bevonden zich een detachement V.L.K.Vaart.dienst, sterk 1 officier, 2 sergeanten, 4 korporaals en 20 man van V.L.S., 7 zeemiliciens en 20 jagers, met aan materieel 3 motorsleepboten, 1 motorvrachtbootje, 3 open en 4 overdekte motorvletten, 1 open motorsloep en 1 snelle motor-glijboot. Bovendien waren daar ondergebracht 22 man verbindingspersoneel, 6 ponton niers voor het maken van een overgang voor de veeafvoer, enig genie- en keuken- personeel, terwijl nog ander personeel van 43 en 44 Pel.Lu.Mitr. en van 11-32 R.I. in de menage was, tot een sterkte van 150 man. Op 10 Mei was op bevel van C.-Groep Lek een bewapende motorboot naar zijn cp. te Jaarsveld gezonden en een bewapende motorboot naar de radiozender te Lopikerkapel. Bij deze radiozender bevond zich op 10 Mei een bewakingsdetachement van 1 officier, 6 onderofficieren, 4 korporaals en 36 man, bewapend met geweren, dat op 10 Mei versterkt werd met 1 onderofficier, 20 man en 2 lichte mitrailleurs van 11-32 R.I. en op een der volgende dagen met 14 man van I Depot Ber.Art., zodat het een sterkte had van 1 officier, 7 onderofficieren en 70 korporaals en man schappen, waarbij 3 lt.mitr. Personeel van het detachement heeft deelgenomen aan het gevangennemen van de bemanning van een noodgeland Duits vliegtuig bij IJsselstein. In verband met luchtaanvallen op de omgeving van Jaarsveld, werden ter be veiliging van de zender te Lopikerkapel op 13 Mei op last van de C.V. het 3e Peloton en 159 Bt.Lu.A. van 9 C.Lu.Mitr. uit Culemborg naar Jaarsveld ver plaatst. Bovendien werden in de nacht van 13 op 14 Mei van de Lvd.kring Utrecht- Soesterberg naar Jaarsveld verplaatst 89 en 90 Pel.Lu.Mitr. uit Vianen en 79 en 80 Pel.Lu.Mitr. uit Culemborg. Groep Utrecht Op 9 Mei was het Groepsstafkwartier (tevens commandopost) op last van C.- Oostfront van Montfoort naar Utrecht verplaatst (Hojelkazerne), waar de Groeps C. tevens het bevel over het kantonnement Utrecht op zich had genomen. Het fort Rijnauwen was aangewezen voor het H.K.V. (zonder gevechtsstaf). De inrichting daarvan was niet gereed en het gehele H.K.V. bleef te Zeist. Op 9 Mei was de 19 Depot Comp. bewakingstroepen te Utrecht aangekomen, 640

NIMH | 1955 | | pagina 666