14 bommen tot explosie kwamen, die drie doden en tien gewonden onder de burgerbevolking veroorzaakten, terwijl 10 niet gesprongen projectielen bleven liggen tot 29 Mei. Bij een colonne evacuerende burgers in de omgeving van Montfoort vielen bovendien twee doden en twee gewonden. Een van luchtafweermitrailleurs voor ziene pantserwagen werd naar Montfoort gezonden. Te 16.00 ontving C.-Groep Utrecht opdracht, nog dezelfde dag te zorgen voor legering en verpleging van 20 000 man. Te ongeveer 19.30 kwam de C.V., vergezeld van het Hoofd van de Sectie operatiën van zijn hoofdkwartier, op het Groepsstafkwartier, lichtte de Groeps C. in omtrent de werkelijke toestand en regelde met hem de uitzending van officieren voor het leggen van contact met C.-VIII Div., die op Utrecht terug moest en ter oriëntering van de terugtrekkende troepen, alsmede betreffende de van III L.K. naar de Groep gezonden eenheden. Door dit bezoek werd het de Groeps C. duidelijk, dat het niet om legering en verpleging ging, doch om verdediging. 11-14 R.I., dat waarschijnlijk het eerst zou aankomen, werd bestemd voor het vak Biltstraat, 42 Bt. 6 veld werd naar Griftenstein (het voorwerk voor het fort aan de Biltstraat) gezonden. C.-II-14 R.I. meldde zich te 21.00, terwijl te 22.00 officieren van VIII Div. aankwamen. Groep Nieuwersluis Op 10 Mei stortte nabij Ankeveen een vliegtuig neer. Een daarheen gezonden patrouille vond het wrak reeds bewaakt door anderen en de inzittenden waren afgevoerd. Het bewakingsdetachement van de zender te Hilversum, oorspronkelijk be staande uit 1 vaandrig, 3 onderofficieren, 3 korporaals en 27 soldaten, was op 8 Mei versterkt met een halve compagnie van 8 Dep.Bat. en was toen sterk: 1 kapitein, 3 luitenants, 1 vaandrig, 15 onderofficieren, 11 korporaals en 127 soldaten. Het detachement stond onder bevel van C.-III-31 R.I. te Breukelen, doch na vertrek van dit bataljon in de nacht van 10 op 11 Mei onder rechtstreeks bevel van de Groeps C. Het detachement was verdeeld over de zender, waar zich de cp. van de det. C. bevond en de controlekamer met telefooncentrale (in de Koornstraat). Een plan van verdediging van de N.S.F. (Ned. seintoestellenfabriek), dat was gemaakt, werd op 10 Mei e.v.d. uitgevoerd. Wapens en handgranaten werden ontvangen uit het militaire magazijn te Amster dam, springmiddelen uit het kamp te Laren, tentzeilen, schoenen en ondergoed van 8 Dep.Bat., ongeveer 20 000 patronen uit het kamp van Zeist, prikkeldraad, Friesche ruiters en zandzakken uit de Groep Nieuwersluis. Een aantal verdachte personen werd aan de politie overgegeven, maatregelen genomen voor de naleving van de verduisteringsmaatregelen door de burgerij e.d. 642

NIMH | 1955 | | pagina 668