Te ongeveer 13.00 berichtte C.-Brig.B, dat de vijand bij Heumen vaste voet op de Westoever van het Maas-Waalkanaal had verkregen en dat alle pogingen, de brug te hernemen, hadden gefaald, terwijl de Duitsers ook bij Hatert over het kanaal waren en zich op punten, op geruime afstand ten W. daarvan, hadden genesteld. Ieder ogenblik kon worden verwacht, dat de vijand doorstootte. De brigadecommandant stelde voor, de Groep terug te doen trekken. Aanvankelijk besliste de C.V., dat moest worden stand gehouden, doch te ongeveer 13.30 gaf hij machtiging, de Groep Maas-Waal vertragend te doen teruggaan, met dien verstande, dat zij niet vóór 24.00 de Maas-Waalstelling mocht doorschrijden. Te 13.30 werden vijandelijke pantserwagens gemeld bij Cuijk op de W. oever van de Maas. Omtrent Mill, dat in Duitse handen was, kwam te 16.15 het bericht: Mill her nomen, de pantsertrein vernield 1). Omstreeks dit tijdstip werd een bericht ontvangen, dat de aanval van 6 G.B. op Moerdijk niet was geslaagd en dat hulp van de Fransen was gevraagd, doch niet werd verleend. Te 15.25 meldde C.-II L.K., dat 4 R.H., in gevecht bij Oosterbeek, terugging Hierop gaf de C.V. opdracht aan C.-II L.K., aan C.-4 R.H. op te dragen, krachtig op te treden, de vijand uit Nrichting in de flank aan te vallen en hem te verkennen. De C.V. had uit de berichten van C.-II L.K. de indruk, dat 4 R.H. te snel terug week, terwijl hij anderzijds uit de schaarse berichten de indruk had gekregen, dat er nog slechts een zwakke vijand over Arnhem oprukte. De opdracht heeft C.4- R.H. niet meer tijdig bereikt. Tussen 16.00 en 16.25 kwam een bericht binnen van C.-II L.K., dat 4 R.H. in contact was met vijand, die zich ongeveer 6 km ten O. van Ede bevond, terwijl de Duitsers Heelsum hadden bereikt en in gevecht waren met delen van 4 R.H. te Renkum. Daarna werd een tijdlang niets meer van 4 R.H. vernomen. De uitbreiding van de opmars van de Duitsers aan de IJssel bleek uit een bericht te 16.15, dat Dieren was bezet en dat de vijand vandaar oprukte in de richting Eerbeek, terwijl bij de Brummensche brug nog twee Nederlandse sectiën stand hielden, partijgangers naar Apeldoorn oprukten en de T.B.O. spoedig om singeld zou zijn. Te 17.15 werd de opmars van een Duitse colonne uit Zutphen in de richting Eerbeek gemeld, terwijl te 20.30 bericht bij de C.V. binnenkwam, dat deze colonne bij Eerbeek het Apeldoorn-Dierensch kanaal had bereikt. Te 17.50 berichtte de T.B.O., dat hij zijn overtollige officieren zou terug zenden en dat C.-Groep IJssel-Zuid zou trachten uit te wijken. Te 18.20 werd een gemotoriseerde colonne gemeld ten N.O. van Klarenbeek, naar deze plaats oprukkende. 42 1) Mill is nooit hernomen; de pantsertrein is bij het terugrijden tot ontsporing gebracht en daarna onder vuur genomen. 2) Het betrof hier een eskadron. De hoofdmacht van 4 R.H. was opgesteld bij Ede m de O. rand van het Ederbosch.

NIMH | 1955 | | pagina 66