Alvorens hierop nader in te gaan, zij er aan herinnerd, dat, onder bevel van C.-2 R.I., 1-2 R.I. was aangewezen voor het bezetten van het Lekacces ten Z. van de Lek, terwijl III-2 R.I. het Lekacces ten N. van de Lek moest bezetten en artilleriesteun zou worden gegeven door 1-3 R.A. Hier bevond zich dus een regiment infanterie en Afd. artillerie van VI Div. voor een deel in het vak van V Div., voor een deel in dat van II L.K. De lotgevallen van III-2 R.I. zullen worden behandeld bij II L.K. Het was de bedoeling geweest, dat de Lekaccessen tijdig voor aankomst van II L.K. en III L.K. zouden zijn bezet, doch de snelle loop der gebeurtenissen had tot gevolg, dat 2 R.I. op 13 Mei eerst te 20.00, dus vrijwel gelijktijdig met de andere troepen was afgemarcheerd. Intussen was het fort Everdingen tijdelijk bezet door een compagnie van II P.A., waarvan de andere compagnie de bewaking van de brug bij Vianen had overge nomen van 3-III-25 R.I. Toen II P.A. vertrok, had III P.A. de bezetting van Everdingen overgenomen, doch deze afdeling was vóór aankomst van 1-2 R.I. weder vertrokken naar haar nieuwe legeringsrayon. C.-2 R.I. kwam met 1-2 R.I. en 1-3 R.A. te 5.00 te Everdingen aan, waarna het fort Everdingen, het Werk aan het Spoel, alsmede het aangrenzende deel van de Diefdijk tot en met de weg naar Beesd werden bezet, hetgeen moeilijkheden gaf, daar de wegen door de oost-west marcherende colonnes waren geblokkeerd. Later werd 2-III-44 R.I. aangewezen voor versterking van de te zwakke be zetting van het werk aan Het Spoel. 1-3 R.A. kwam in stelling bij Hagestein tot steun van I en III-2 R.I. De kunstweg Vianen-Beesd bleek ter hoogte van de Diefdijk nog bezet te zijn door 1-III-25 R.I., welke compagnie werd ingeschakeld in de verdediging van 1-2 R.I. De terugtocht van de troepen uit Vak Kesteren van Brig. A had een zodanig verloop, dat C.-8 G.B., die de achterhoedestelling bij Lienden bezet moest houden tot een uur na het passeren van de staart van 46 R.I., te 23.30 zijn opstellingen kon verlaten en over Culemborg naar Everdingen trok, waar hij opdracht ontving, zich naar Vianen te begeven. 111-33 R.I., die de achterhoedestelling te Echteld had bezet, verliet deze te 2.00 en passeerde te 6.00 Culemborg, waar men toen reeds bij de brug schoten hoorde. b. DE GROEP MERWEDE In de opstelling van de troepen in de Groep Merwede werden de volgende wijzigingen gebracht. 111-23 R.I. in Vak Leerdam ontruimde de vooruitgeschoven opstelling bij Renooi en Gellicum, terwijl de bezetting van het Hellouwsche Stoomgemaal en van Akkooi werden gehandhaafd en het werk bij de spoorlijn aan de Diefdijk weder werd bezet. Te Gorinchem was C.-II-29 R.I., afkomstig van Peel Div., op 13 Mei te 11.30 648

NIMH | 1955 | | pagina 674