met het kantonnementscommando belast, dat hij echter te 17.00 weder aan C.-I-23 R.I. moest overgeven. Hij ontving opdracht, een stelling front-west in te nemen te Giessendam, zulks in verband met de toestand bij de Lt.Div. en de gevreesde mogelijkheid van een opmars van de Duitsers naar de rug van Groep Merwede. Het bataljon marcheerde 13 Mei te 22.30 af en bezette in de nacht van 13/14 Mei de stelling. Zoals eerder vermeld werd II-3 R.A. daarbij ingedeeld. Deze Afdeling, op 13 Mei wegens het opkomen van de inundatie van stelling veranderd zijnde naar Beesd, was van Leerdam over Arkel op Gorinchem aan gemarcheerd, doch liep te Arkel vast op de opgehaalde bruggen over het Merwedekanaal. Na geruime tijd aldaar te zijn geweest, kwam de Afdeling in stelling bij Schelluinen, ongeveer gelijktijdig met 27 Afd. A (zie hierna). I-26 R.I., bestaande uit de staf en een detachement van rond 100 man, was des avonds van de 13e aangekomen te Goudriaan en nam op 14 Mei in de vroege morgen volgens de bevelen stelling in de lijn Groot Ammers-Ottoland, front west. Op 14 Mei te ongeveer 3.00 begon de overtocht van de troepen van Vak Sleeu- wijk. De troepen te Werkendam en omgeving maakten gebruik van het militaire veer, dat daar op bevel van de D.E.V. was gereed gemaakt. St.-23 R.I., 111-13 R.I. (min 3), 24 Afd. A (met een vuurmond) en 27 Afd. A, alsmede 11-23 R.I. (min 2 en 3) overschreden de Merwede bij Sleeuwijk; 2-II-23 R.I. maakte gebruik van het veer Woudrichem-Gorinchem en 3-II-23 R.I., dat door te vroeg sluiten van de asperge-versperring bij Rijswijk niet op Woudrichem terug kon, overschreed de Waal met het burgerveer te Brakel, na overleg te hebben gepleegd met de C. van 1-1-23 R.I. op het fort bij Vuren, en kwam langs dat fort te Gorinchem aan. Te Sleeuwijk ontstond een opeenhoping van troepen, die elkaar de voorrang betwistten. Zo moest bv. 27 Afd. A. op last van C.-23 R.I. wachten tot de in fanterie over was, doch de Afdeling drong op bevel van de Afd. C. door de in fanterie heen, om eerder over te gaan. II-23 R.I. en 111-13 R.I. bezetten de Merwededijk front-zuid van Gorinchem tot Hardinxveld met II-23 R.I. oost. 27 Afd. A kwam in stelling bij Schelluinen front-zuid, niet ver van II-3 R.A. De bewegingen trokken de aandacht van vliegers, die een luchtaanval deden, welke bij laatstgenoemde Afd. drie doden, achttien gewonden en 38 dode of gewonde paarden veroorzaakte. De stemming te Gorinchem was, zoals eerder vermeld, reeds uiterst zenuwachtig door de geruchten en verhalen over de strijd bij Dordrecht, waarvan men het rechte niet wist, doch waarvan terugtrekkende groepjes van de Lt.Div. vertelden en voorts door de berichten over de opmars der Duitsers in Noord-Brabant enz. De toestand was tenslotte in de vroege morgen van 14 Mei zodanig, dat de burgemeester te 6.15 de bevolking van de stad deed evacueren. Hoe hij tot dit besluit kwam, kan blijken uit het volgende, dat is overgenomen uit het reeds ver- 649

NIMH | 1955 | | pagina 675