melde boek Evacuaties in Nederland, omdat de gevechtsverslagen hierover slechts zeer spaarzame gegevens bevatten. Evacuatie van Gorinchem was onder de ogen gezien en zou plaats hebben in de phase, waarin de hoofdweerstandsstrook van het Oostfront zou moeten worden ontruimd. Er was wel een regeling voorbereid, doch daarin waren de vluchtoorden nog niet opgenomen. Wel was in beginsel bepaald, dat deze in de Alblasserwaard zouden worden gekozen, doch, daar over bijna alle woonruimten in het westen des lands was beschikt, was er nog geen oplossing voor het onderbrengen van de 12 a 13 000 inwoners van Gorinchem gevonden. Op 13 Mei te 17.00 ontving de burgemeester bericht van de kantonnements- commandant, dat alle te Gorinchem aanwezige troepen de stad zouden verlaten, om elders stelling te nemen 1). Gelijktijdig hiermede deelden vluchtelingen uit Noord-Brabant mede, dat de Duitsers reeds te Raamsdonksveer e.o. waren en dat een oprukken door het Land van Altena kon worden verwacht. Onder de burgerij verspreidde zich het gerucht, dat met een aanval op Gorin chem moest worden rekening gehouden, in verband waarmede vele inwoners door- laatbewijzen verzochten om te vertrekken, die door de burgemeester echter niet werden verstrekt. Hoewel het eerder vermelde bericht over het wegtrekken der troepen weder werd ingetrokken, keerde de rust onder de bevolking niet terug en het stelling nemen van artillerie met front-west (II-3 R.A.) was oorzaak, dat een deel der bevolking uit die omgeving naar de stad trok. Des avonds meldde de radio het vertrek van H.M. de Koningin en de Regering, terwijl troepen door de stad naar het westen trokken (11-29 R.I. en troepen van Vak Sleeuwijk). Het gerucht ont stond, dat dit zijn oorzaak vond in een Duitse luchtlanding in het Land van Altena. De burgemeester, die het ergste voor de bevolking vreesde, indien de stad midden in de gevechtshandelingen zou komen te liggen, stelde zich op 14 Mei te 4.00 in verbinding met de kantonnementscommandant, die niet bereikbaar was. Aan de officier van dienst verzocht hij, zo spoedig mogelijk de evacuatie der be volking met zijn chef te bespreken. Even later kwam er een bericht binnen, dat van de kerktoren af Duitse motor rijders waren gezien in de richting Hardinxveld 2) en dat Duitse eenheden uit de richting Sliedrecht Gorinchem naderden. Korte tijd daarna werd van de zijde van de kantonnementscommandant bericht, dat de evacuatie een zaak van de burgemeester was en dat de toestand als uiterst kritiek moest worden beschouwd. 3) De burgemeester nam nu (zonder verder advies te vragen aan C.-Groep Mer- 650 Dit was het plan van C.-Groep Merwede om front-west stelling te gaan nemen, waartoe hij de toestemming van de C.V. niet kreeg, zodat hij zijn waarschuwingsbevelen moest intrekken. 2) Het waren Nederlandse motorrijders. 3) Dit bericht van de kantonnementscommandant was onverantwoordelijk. Evacuatie is tijdens de operatiën geen zaak ter beoordeling van de burgemeesters, doch van de daarvoor aangewezen hoogste bevelhebbers, wier beslissing had moeten worden ingeroepen.

NIMH | 1955 | | pagina 676