wede, C.-Oostfront of de commissaris afvoer burgerbevolking) het besluit, de bevolking te doen uitwijken. Als gevolg hiervan toog na 6.15 de gehele bevolking in snel tempo op pad over Meerkerk in de richting van Vianen. Het was de bedoeling te trachten, haar te IJsselstein te verzamelen en in de open lucht de loop der gebeurtenissen te doen afwachten. Te 9.00 was de stad verlaten en te 10.15 verliet de burgemeester de stad. Onder de wegtrekkende bevolking bevonden zich ook tal van militairen, die in de verwarring eveneens naar het N. trokken, o.m. van 11-23 R.I.; ook een deta chement van 111-14 R.I., afkomstig van de Bergsche Maas, trok via Vianen naar Jutphaas en vandaar naar Montfoort. Met de bevolking was ook het personeel van het rijkstelefoonkantoor vertrokken, waardoor verschillende commandanten niet meer telefonisch waren te bereiken. Dat de wegen om Meerkerk, die toch reeds overbelast waren, door deze uit tocht tijdelijk vrijwel onbruikbaar werden voor militair verkeer, laat zich denken. Te 8.30 ontving de etappendirectie te 's-Gravenhage telefonisch bericht van de evacuatie-officier van het Oostfront, dat de bevolking van Gorinchem, zonder dat dit was bevolen, uitweek. Onmiddellijk werd aan C.-III L.K. verzocht, de vluchte lingenstroom voorlopig te doen leiden in de richting Ameide. Intussen had C.- Groep Merwede te 0.00 reeds bevel gegeven, de evacuatie te stoppen en te 9.45 gaf de C.Vopdracht, de bevolking onmiddellijk te doen terugkeren naaar Gorin chem. Te Meerkerk is toen nog een deel der bevolking kunnen worden opge houden, doch een deel was reeds doorgetrokken en de brug bij Vianen reeds ge passeerd. Toen in de middag de capitulatie bekend werd, is de bevolking weder naar Gorinchem teruggekeerd. C.-Groep Merwede ontving te 4.35 opdracht van C.-III L.K., de spoorbrug bij Sliedrecht te doen vernielen, waartoe de Lt.Div. geen springstof beschikbaar had. Deze opdracht was te 12.00 door 1 C.Pn. (gedetacheerd in Groep Merwede) uitgevoerd. De burgemeester van de gemeente De Werken en Sleeuwijk berichtte te onge veer 10.00 telefonisch, dat het - niet afgesloten - fort aan de Uppelsche dijk vol wapens en munitie lag, waarna C.-23 R.I. opdracht kreeg, deze te doen ophalen. Te 11.50 meldde C.-Vak Arkel, dat Poederoyen, Andel en Brakel vrij waren van vijand. Alvorens nu de troepenindeling te beschrijven, zoals die na aankomst van III L.K. werd, volgen hieronder nog enige bijzonderheden over het verloop van de evacuatie in het Lingegebied en vóór het front van de Groepen Merwede en Lek van het Oostfront. c. VERLOOP DER EVACUATIES Op blz. 595 vermeldden wij reeds, dat de evacuatie van de bevolking en het vee in het gebied van de Lingestelling op 12 en 13 Mei moest plaats hebben. 651

NIMH | 1955 | | pagina 677