Duitse militairen werd gevuurd, een Duitse batterij noord van de Lek het vuur opende en Duitse vliegers mitrailleerden en bombardeerden. Toen tenslotte een officier kwam berichten, dat men de brug niet had kunnen vernielen en dat deze nu zou worden bevuurd door artillerie, was dit aanleiding, de bevolking naar het oosten te doen uitwijken, hetgeen de burgemeester te 17.00 (toen de capitulatie reeds een feit was, zonder dat hij dit wist) de bevolking deed aanzeggen. De bewoners, ten getale van ongeveer 9000 personen, weken naar Beusichem uit, waar men hierop niet was voorbereid. Toen de capitulatie bekend was, wilden de meesten dit nog niet geloven, zodat zij niet wilden terugkeren vóór de volgende dag. De burgemeester, de hoofdgeleider en enige anderen waren de enigen, die de nacht van 14 op 15 Mei in de verlaten stad hadden doorgebracht. d. TROEPENINDELING OP 14 MEI 1940 De troepenindeling was of werd als volgt: Brigade A was samengedrongen in het beperkte haar toegewezen rayon bij Vianen. 44 R.I. lag gedeeltelijk vermengd met onderdelen van 6 R.I. en II-7 R.A. bij Everdingen. De brugbewaking te Vianen, eerst door II P.A., daarna door III P.A. verzorgd, was met het vertrek van III P.A. naar Goudriaan los gelaten. C.-Brig. A, die zich zorgen maakte, hoe hij bij deze legering met zijn brigade uit de voeten kon, had maatregelen genomen om, indien de toestand zich zou toespitsen, 111-33 R.I. en 8 G.B. ten N. van de brug te plaatsen; uitvoering is hieraan echter niet gegeven. Te 11.00 van de 14e Mei werd bij C.-Brig. A bericht ontvangen dat vijandelijke pantserwagens tot Goudriaan waren doorgedrongen, dat C.-III L.K. hen te Hoog Blokland deed afgrendelen en bevolen, dat C.-Brig. A de wegen bij Lexmond naar het W. en Z.W. en de weg langs het Merwedekanaal op dezelfde hoogte als Lex mond moest doen afsluiten. Hiervoor werden drie mitrailleurgroepen van 8 G.B., elk met een sectie pag., aangewezen en C.-46 R.I. deed daarachter de Z.uitgang van Helsdingen en ter zelfder hoogte de weg langs het Merwedekanaal door een com pagnie en 46 C.Pag. afsluiten. C.-Brig. A gaf vervolgens bevelen aan zijn ondercommandanten voor het in nemen, gedurende de nacht, van verzamelopstellingen buiten de bebouwde kom men, welke bevelen door de capitulatie niet meer tot uitvoering zijn gekomen. C.-VI Div. had opdracht, stelling te doen nemen in de Groep Lek-Zuid en het gedeelte van de Groep Merwede ten N. van Leerdam. Zijn troepen waren na aankomst tot legering overgegaan en bevelen waren gegeven, dat de stelling te 18.00 zou worden bezet. Zij werden beveiligd door 1-2 R.I. op het fort Everdingen en de Diefdijk tot en met de weg naar Beesd, 653 (Zie schets/kaart Nr. D. 3)

NIMH | 1955 | | pagina 679