Te 20.30 kwam een bericht binnen, dat de Duitsers bij Kletterstraat (tussen Olst en Deventer) met rubberboten de IJssel overschreden; vervolgens werden te 21.05 Duitse patrouilles gemeld te Kampen op de noordelijke IJsseloever. Het oprukken van de Duitsers over Arnhem en het terugnemen van de Groep Maas-Waal had ten gevolge, dat de beide flanken van de Groep Betuwe waren ontbloot. In de late namiddag berichtte C.-Brig.A aan de C.V., dat de Groep in de lucht begon te hangen, in front werd bedreigd door de over het Pannerdensch kanaal gekomen Duitsers en terug zou moeten gaan. De bruggen bij Arnhem en Nijmegen waren vernield; bij Arnhem kon er geen schip meer door, bij Nijmegen konden slechts kleine schepen passeren. Aanvankelijk gaf de C.V. aan dit verzoek geen gehoor, doch te 19.30 beval hij telefonisch aan C.-Brig.A, de Groep terug te nemen, een bataljon in de nacht per spoor te vervoeren naar Gorinchem, waar dit ter beschikking zou komen van C.-Groep Merwede, terwijl de overige onderdelen ter beschikking van Brig. A zouden blijven 1). Omstreeks dit tijdstip berichtte C.-III L.K.,dat III L.K. enLt.Div. geheel over de Maas waren. Verliezen waren hierbij nagenoeg niet geleden. Dit was het gevolg van de omstandigheid, dat deze operatie niet aan de Duitsers was bekend ge worden, zodat in de bevelen voor de Duitse luchtmacht voor 10 Mei geen lucht acties tegen deze kwetsbare rivierovertochten waren opgenomen. De enkele lucht aanvallen, die hadden plaats gehad met boordwapens, werden uitgevoerd door min of meer toevallig overkomende vliegtuigen. C.-III L.K. had reeds bevel gegeven, dat III L.K. de verplaatsing achter de Waal te 24.00 zou aanvangen. De C.V. achtte het echter noodzakelijk, zo spoedig mogelijk over een reserve te beschikken en daartoe Brig. B nog zoveel mogelijk in de nacht van 10 op 11 Mei over de Waal te doen teruggaan. In verband met de korte nachten bepaalde hij het tijdstip van teruggaan van III L.K. op 22.00, dat van Brig. B op 11 Mei 2.00. Na een voorlopig telefonisch bevel omstreeks 19.00, waarin het tijdstip van teruggaan was vastgesteld op 2.00, ging echter omstreeks 22.00 per veldverre- schrijver het volgende bevel aan C.-Brig.B uit: 43 1III L.K. gaat hedennacht, aanvangende 22.00, terug tot achter de Waal, overeenkomstig het vastgestelde plan. 2. Brigade B moet mede zoo spoedig mogelijk terugtrekken over de Waal naar het vastgestelde rayon, waarbij echter de veiligheid van III L.K. niet in gevaar mag komen. Het uur van aan vang van den terugtocht van Brig. B wordt in verband daarmede bepaald op 11 Mei te 24.00 (treinen kunnen reeds eerder teruggaan). Indien een gedeelte der troepen overdag moet terug gaan, dient dit te geschieden met kleine eenheden op zeer groote afstanden. De cp. van C.-III L.K. is gevestigd te Geldermalsen. x) Volgens de vroeger getroffen voorbereidingen zou een trein bij Valburg gereed staan, waarmede z.m. troepen van Groep Betuwe zouden worden vervoerd naar het westen. Het inladen zou onder beveiliging van 6-1 R.H. plaats hebben. Dit plan is niet uitgevoerd kunnen worden en de Groep ging te voet, per rijwiel en in gevorderde auto's terug.

NIMH | 1955 | | pagina 67