f. BRUGGEN EN VEREN Een kort overzicht betreffende de bruggen en veerdiensten moge hier volgen. Bij Gorinchem waren op 11 Mei aangekomen van IV-S.B.T. (uit Herpt) de logiesschepen, het keukenschip en een paar brugvakken. Eveneens was daar op 12 Mei aangekomen I-V.P.T., die in de avond van 11 Mei de brug bij Brakel had afgebroken en de ingestelde veerdiensten had verzameld. Deze Afdeling was in de vluchthaven bijeengebracht met de logiesschepen in het Zederikkanaal. Een deel van het schraagmateriaal, n.l 7 schraagspanningen, was op de Z Waaloever verbrand; het schraagmateriaal, dat op de noordoever was achtergelaten, was op 12 Mei opgehaald. Eigen troepen hadden de Afdeling be- vuurd, waardoor een gewonde was gevallen en materiaal was beschadigd. Op 12 Mei was de Afdeling afgevaren naar Vianen, dat te 11.00 was bereikt, doch daarna was opdracht ontvangen, terug te varen naar Gorinchem, waar de ingedeelde motorboten werden gebruikt voor patrouillediensten op de Waal. De Afdeling werd gereed gehouden voor brugslag over de Waal I-S.B.T. (uit Tiel) was op 12 Mei bij Vuren, doch kon niet verder door vuur van eigen troepen. C.-Veerdienst ontving 12 Mei opdracht, met het te Gorinchem van elders aan gekomen materieel van de Veerdienst een veer in te richten tussen Hardinxveld en Werkendam, waarbij tevens materieel van de S.B.T. werd ingeschakeld, e.e.a. ten behoeve van de groep Merwede. C.-Veerdienst werd onder bevel van C.-Groep Merwede gesteld en kon voor te maken veren over al het te Gorinchem aanwezige schipbrug- en ponton- materieel beschikken. In de avond van 12 Mei was de toestand aldus: Veerdiensten waren aanwezig: la te Gorinchem (reserve); lb te Vianen; lc Gorinchem-Woudrichem; ld Gorinchem (reserve); 2a Gorinchem-Sleeuwijk; 2b Hardinxveld-Werkendam. Van de S.B.T. bevonden zich: I beneden de sluis te Gorinchem; II boven Gorinchem; III tegenover Dalen; IV beneden Gorinchem; VI (restant 6 scheep jes) te Vianen. Van de V.P.T. bevond zich: I te Gorinchem reserve en 120 m; II te Eek en Wiel (brug); det.-II (afk. van Lith-Oyen) in het Merwedekanaal en te Utrecht (door misverstand). Op 13 Mei waren genoemde veren lc, 2a en 2b in functie, terwijl la en ld op de rivier te Gorinchem vaarklaar lagen. De brug van II-S.B.T. bij Eek en Wiel was ter beschikking van III L.K., doch te 23.00 werd in opdracht van C.-III L.K. met het afbreken begonnen, waarna 14 Mei te 3.00 werd afgevaren, nadat het niet geborgen landhoofdmateriaal in brand was gestoken. De Afdeling werd naar Ameide gedirigeerd. 659 Vermoedelijk is de bedoeling geweest, de mogelijkheid open te houden, om op de Z.Waaloever te kunnen overgaan.

NIMH | 1955 | | pagina 685