HOOFDSTUK III DE TERUGTOCHT VAN II L.K. EN BRIG. B a. DE BEVELVOERING VAN C.-II L.K. In Onderdeel C, Hoofdstuk I sub d werd de strijd van II L.K. op 13 Mei be schreven, waarvan het verloop zodanig was, dat de C.V. de terugtocht op het Oostfront-Vg.Holland moest bevelen. De bevelen, die C.-II L.K. voor de terugtocht gaf, werden daarin opgenomen en daaruit bleek, dat hij de terugtocht had bevolen, vóórdat hij op de hoogte was van de reeds eerder door de C.V. gegeven persoonlijke aanwijzingen, waarvan hij eerst kennis kreeg, toen te 16.30 het telexbevel voor de terugtocht, dat daarnaar verwees, werd ontvangen. De vóórdien gegeven bevelen kwamen, wat IV Div. betrof, neer op de voort zetting van de reeds aan de gang zijnde terugtocht en waren mondeling gegeven aan de Chef van de Staf van C.-IV Div., die toevallig op het St.K. kwam om de L.K.C. in te lichten omtrent de chaotische toestand bij Amerongen. Verder waren zij telefonisch gegeven aan C.-II Div. en de bereikbare ondercommandanten. Daarna was de telefooncentrale op bevel van het zenuwachtig geworden hoofd van de verbindingsdienst vernield, waardoor C.-II L.K. zonder andere draadver binding, dan de telexverbinding met de C.V. was. Toen daarop het telexbevel van de C.V. binnenkwam, dat het aanvangstijdstip van teruggaan bepaalde op 20.30 en verwees naar de aanwijzingen, die C.-II L.K. nog niet had gezien, was deze van oordeel, dat de gegeven bevelen niet meer konden worden gewijzigd. Daar de verbindingen waren verbroken en daardoor volgens C.-II L.K. de bevelvoering onmogelijk was geworden, terwijl het noodzakelijk was, zich op het Oostfront te gaan oriënteren, reed hij te ongeveer 17.00 met zijn staf naar Jaars veld, zonder verband op te nemen met het H.K.V. te Zeist, dat nog geruime tijd daarna bezet is geweest. Wij deelden reeds mede, dat C.-II L.K. niet meer beschikte over gegevens van het Oostfront-Vg.Holland en in de mening verkeerde, dat de inundatiën waren gesteld, dat dit front was afgebouwd en was bezet door een veiligheidsbezetting, waarachter de onderdelen van zijn legerkorps konden tot rust komen en konden worden gereorganiseerd. Hij bereikte Jaarsveld te ongeveer 19.00 via Cothen-Vreeswijk en begaf zich naar het St.K. van Groep Lek. Twee officieren van zijn St.K. waren te Cothen achtergelaten om van daaruit telefonisch te kunnen melden, hoe de terugtocht verliep. C.-Groep Lek deelde C.-II L.K. bij zijn aankomst mede, dat er geen troepen meer aanwezig waren en dat de stelling niet was afgebouwd. 662 (Zie schets/kaarten Nrs. D. 4, D. 5 en D. 6; schets/kaart Nr. D. 5 geeft een deel van Nr. D. 6 meer overzichtelijk weer)

NIMH | 1955 | | pagina 688