Er waren slechts stellingkaarten beschikbaar van de Groep Lek, zodat C.-II L.K. niet op de hoogte kon komen van het beloop van de frontlijn in het zuidelijk deel van de Groep Utrecht, waar II Div. moest stelling nemen. Daarom werd een ordonnans naar C.-Groep Utrecht gezonden om stellingkaarten te vragen. Hoewel het nu duidelijk werd, dat II L.K. niet, zoals door de L.K.C. was be volen, achter de Vaartsche Rijn (het Merwedekanaal) kon teruggaan, doch de frontlijn moest bezetten, konden (volgens het oorlogsverslag), bij gebrek aan kaarten, daaromtrent geen bevelen worden gegeven De L.K.C. en zijn Chef van de Staf begaven zich daarna naar Lopik, waar het St.K. werd gevestigd en enige tijd later keerde de Chef van de Staf weder terug naar de cp. te Jaarsveld. Te Lopik kwam C.-II Div. zich bij C.-II L.K. melden, vergezeld van zijn Chef van de Staf, adj.-chef van de staf en D.A.C., om bevelen te vragen. C.-II L.K. was toen uitermate vermoeid en in een dusdanig gedeprimeerde stemming, dat hij geen andere bevelen verstrekte dan die, welke reeds waren gegeven. C.-II Div. begaf zich daarna naar de cp. te Jaarsveld, waar hij bevelen uitzond aan zijn marsgroepscommandanten te Bunnik, Odijk en Houten, in houdende, dat de regimenten achter het Merwedekanaal moesten gaan stelling nemen en de plaatsen, waar de artillerie in stelling moest komen. Te Jaarsveld verscheen tussen middernacht en 0.30 C.-Brig. B met zijn Chef van de Staf, die te voren uit Vreeswijk telefonisch contact had opgenomen, een voorlopig bevel voor de bezetting van het Lekacces had ontvangen en naar Jaars veld was ontboden. C.-II L.K. had zich intussen eveneens van Lopik naar Jaarsveld begeven en C.-II Div. trachtte hem mede te delen, welke bevelen hij had doen uitgaan. Er is hem toen nog geen opdracht gegeven, de frontlijn ten O. van het Merwede kanaal te doen bezetten. C.-II L.K. heeft zich waarschijnlijk door oververmoeid heid bij het aanhoren van de bevelen van C.-II Div. niet gerealiseerd, dat de frontlijn niet werd bezet. C.-Grig. B ontving na een langdurige bespreking opdracht, uit de beschikbare troepen drie volledige bataljons te vormen, die, achter elkaar opgesteld, het Lek- acces-noord moesten bezetten van het werk aan de Groeneweg tot en met het kanaal bij Vreeswijk, terwijl hij de D.A. van IV Div. ter beschikking zou krijgen; verdere aanwijzingen werden in uitzicht gesteld. C.-Brig. B vertrok omstreeks 3.00 uit Jaarsveld, nadat C.-II Div. reeds eerder naar Jutphaas was teruggekeerd. Kort na vertrek van C.-II Div. werd vanwege C.-II L.K. aan de officier van dienst op diens cp. te Jutphaas telefonisch medegedeeld, dat II Div. de frontlijn Vechten-Hemeltje-batterij aan de Overeindsche weg moest bezetten 2). 663 0 Het is niet duidelijk, waarom niet ten spoedigste werd bevolen, niet verder terug te gaan dan de buitenste fortengordel. 2) In het verslag van Hoofd Sectie I van St.K.-II L.K. is het woord „moest" onderstreept. Dit zou er op kunnen wijzen, dat omtrent het al of niet bezetten van de frontlijn in plaats van het Merwedekanaal toch nog een discussie heeft plaats gehad. Volgens dat verslag zou dit telefonische bevel te 2.30 zijn gegeven.

NIMH | 1955 | | pagina 689