De troep was volgens C.-II Div. zeer vermoeid en in gedrukte stemming door het verlaten van de goede Valleistelling, de onafgewerkte toestand van het Oost front en het bekend worden van het vertrek van H.M. de Koningin en de Re gering. Te 11.00 werd daling van parachutisten gemeld te Jaarsveld; het bewakings detachement werd gewaarschuwd. Te 12.00 werd het Alg. verdedigingsbevel uitgegeven, dat is opgenomen in Bijlage D. I. Omstreeks het middaguur werd vanwege de C.V. gevraagd, of de sluizen bij Wijk bij Duurstede waren vernield, waaromtrent geen gegevens voorhanden waren. Door de C.V. werd opdracht gegeven, onmiddellijk pioniers daarheen te zenden om de middelste pijler te vernielen en C.-II L.K. gaf aan C.-Brig. B op dracht, hiertoe een halve compagnie pioniers met infanteriedekking uit te zenden Kort daarna kwam bevel van de C.V., dat parachutisten, die bij de brug te Culemborg waren gedaald, moesten worden verjaagd met de mededeling, dat door III L.K. ten Z. van de Lek een actie zou worden ingezet. Te Jaarsveld was intussen 3-II-11 R.I. aangekomen en de C. van deze Comp. kreeg opdracht, met auto's van II Aut.Bat. naar Vreeswijk te gaan, de halve compagnie pioniers van Brig. B mede te nemen, de brug bij Culemborg te ver meesteren en daarna naar Wijk bij Duurstede door te gaan. De ordonnans-officier van C.-II L.K. werd aan die C.C. toegevoegd en C.-Brig. B werd ingelicht. De auto's verschenen niet in voldoende aantal, met het gevolg, dat van 3-II-11 R.I. slechts een luitenant en twee mitrailleurgroepen met de ordonnans-officier werden uitgezonden. In de morgen was vanwege de C.V. een kapitein naar C.-II L.K. gezonden, teneinde de toestand bij II L.K. op te nemen en daaromtrent te rapporteren; deze kwam te ongeveer 9.30 bij C.-II L.K. aan. Hem werd een uiteenzetting gegeven, die wat IV Div. betrof, er op neerkwam, dat deze niet de minste gevechtswaarde meer had, terwijl bij 1-8 R.A. nog slechts vier, bij III-8 R.A. geen vuurmonden meer aanwezig waren. De overige verstrekte gegevens, waarvoor verwezen wordt naar blz. 89, waren, zoals later is gebleken, niet geheel overeenkomstig de werkelijke toestand, hetgeen begrijpelijk is, daar nog geen volledig overzicht van de gehele toestand was ver kregen door het uiteenvallen en verspreid zijn van tal van onderdelen. Te ongeveer 11.30 a 12.00 ontving C.-II L.K. telefonisch de mededeling van de C.V., dat deze het in verband met zijn uiterst vermoeide toestand noodzakelijk achtte, dat hij enige tijd rust nam en dat hij daarom het commando moest over geven aan C.-II Div., die zou worden vervangen door de voorm. T.B.O. 2). Zoals uit het verslag van de gebeurtenissen bij de divisiën zal blijken, werd gedurende de namiddag bij II L.K. voortgewerkt aan de bezetting en verdediging 665 0 Verwezen wordt naar blz. 719, waar zal blijken, dat volgens het verslag van C.-1-I-20 R.I., die de sluizen bij Wijk bij Duurstede bewaakte, door een genie-detachement de vernieling is uitgevoerd. De herkomst van dat detachement is niet bekend. 2) Zie omtrent de redenen hiervoor blz. 89.

NIMH | 1955 | | pagina 691