4 C.Pn. heeft op 13 Mei in de driehoek Amerongen-Doorn-Wijk bij Duurstede 8 verhakkingen gesteld, 4 vechtwagenhindernissen voorbereid en ter vernieling voorbereid 10 duikers en 12 bruggetjes. In hoeverre deze vernielingen zijn uitge voerd, is niet bekend. Het vorenstaande resumerende, waren van IV Div. verzameld: St.K., D.A.C. en Vbd.A. te IJsselstein; 4 C.Pn. en 1-8 R.A. (4 vuurmonden) te Jutphaas; III-8 R.A. (zonder vuurmonden) te 't Waal; restanten van 8 R.I. te Vreeswijk; van 19 R.I.: St., 19 C.Pag. (3 stukken), 19 Bt. 6 veld (zonder stukken), II (min een Comp. en een sectie zw.mitr.) en enkele delen van III op fort Honswijk; van 4 C.Lu.Mitr. het 2e en 4e Peloton te IJsselstein; goederen en levensmiddelentreinen bij Schoonhoven (Bergambacht en Bonrepas). Te Utrecht kwamen in de loop van de nacht en de volgende morgen nog kleine onderdelen van 8 R.I., 11 R.I. en 19 R.I. en C.-I-19 R.I. aan. Bij Brig. B was het verloop van zaken als volgt. C.-Brig. B vernam te Amerongen van C.-IV Div., dat de bevelen voor de onder delen van zijn brigade, die bij IV Div. waren ingedeeld, door C.-IV Div. werden gegeven, zodat nog slechts orders nodig waren voor de enkele kleine onderdelen, die niet bij IV Div. waren ingedeeld, t.w. de Vbd.A., het troependetachement, een detachement politietroepen en marechaussees, 10 C.Pn. en een deel van 6 C.Lu.Mitr. Deze moesten op Vreeswijk worden gedirigeerd. Voorts vernam de brigade-commandant, dat hij met de te zijner beschikking komende troepen het Lekacces-noord zou moeten bezetten en dat hij de daartoe nodige gegevens te Vreeswijk zou vernemen. Na aan de enkele ondercommandanten bevelen te hebben gegeven, reed hij naar Vreeswijk, waar echter niemand aanwezig bleek te zijn om inlichtingen te verstrekken. Na veel moeite kreeg hij telefonische verbinding met C.-II L.K. te Jaarsveld, die, na te zijn ingelicht over de beschikbare troepen, de volgende be velen gaf: 671 - 11 G.B. moet onmiddellijk na aankomst het werk aan de Groene weg bezetten, ter beveiliging van de meer westelijk gelegerde troepen x); - alle oorspronkelijk tot Brig. B behorende troepen, met uitzondering van 3-V Aut.Bat., dat te Schoonhoven moet legeren, worden voorlopig te Vreeswijk ondergebracht; - nadere aanwijzingen voor de verdediging van het Lekacces-noord zullen door C.-II L.K. worden gegeven op diens cp. te Jaarsveld, waarheen C.-Brig. B zich terstond moet begeven. C.-Brig.B, noch C.-II L.K. waren er van op de hoogte, dat 11 G.B. des middags naar Rhenen was opgemarcheerd en daar in gevecht was geweest. De aanwijzing van 11 G.B. was overigens logisch, daar de grensbataljons als goed geoefende troepen konden worden beschouwd, bovendien C.-ll G.B. een zeer goed beroepsofficier was en er veel beroepskader bij dit bataljon was.

NIMH | 1955 | | pagina 697