Ch.St.Landmacht had aan C.V. medegedeeld, dat een Franse gemotoriseerde afdeling was aangekomen te Woensdrecht en dat de Brigade Durand voor de bezetting van Zeeland was bestemd Zuid-Holland Volgens een bericht van Ch.St.Landmacht zou op 11 Mei te 2.25 een aanval worden ingezet op Waalhaven door mariniers, 3 G.B. en Lt.Div. (over de Noord). Kolonel v. Andel2) zou Dordrecht uit het Z.W. aanvallen. Engelse bommenwerpers, de Jan van Galen, de Johan Maurits, de Z. 5 en een motortorpedoboot zouden op Waalhaven aanvallen 3). In Hoek van Holland waren 750 Engelsen geland en Engelse torpedoboot jagers bevonden zich op de Nieuwe Waterweg. Van de door de C.V. gezonden troepen werd een regiment gedirigeerd op Rotterdam, een regiment naar 's-Gravenhage (Haagsche Bosch) en Wassenaar. Behalve de landingen van parachutisten in het westen van het land waren er 70 geland tussen Gouda en Woerden, waarvan er 47 door het Depót wielrijders te Gouda waren gevangen genomen. Berichten waren voorts ontvangen omtrent het neerschieten van tal van Duitse vliegtuigen. Ressort van de C. V. zelf In het ressort van de C.V. zelf waren berichten binnengekomen, dat radio- Kootwijk door de Duitsers werd bedreigd en dat het bewakings- tevens ver nielingsdetachement te zwak was. De C.V. gaf aan C.-IV L.K. bevel, met onder delen van 1 R.H. in te grijpen ten einde vernieling mogelijk te maken. Voorts was er een bericht omtrent het dalen van parachutisten bij Driebergen, hetgeen niet juist was. De wat men zou kunnen noemen parachutistenkoorts begon langzamerhand uit te breken, terwijl ook allerwege geruchten over verraad de ronde gingen doen. Luchtstrijdkrachten Het is noodzakelijk, enkele hoofdzaken te vermelden betreffende de luchtstrijd krachten van het Veldleger, hoewel een uitvoerige beschrijving van alle lucht strijdkrachten zal plaats hebben in Deel 7 van Hoofddeel III. De aanval uit de lucht op de vliegvelden had ten aanzien van de luchtstrijd krachten noodlottige gevolgen. 45 De operatiën van de Fransen zijn beschreven in de verdediging van Noord-Limburg en Noord- Brabant. Hoofddeel III, Deel 2, Onderdeel B. Te Woensdrecht was een vooruitgeschoven deta chement aangekomen van een verkenningsgroep, die over Zeeland naar Noord-Brabant moest oprukken. De Brigade Durand was een detachement van de 68e Franse Divisie, dat op Walcheren aankwam over zee. -) Bedoeld werd C.-Groep Kil van het Zuidfront-Vg.Holland. 3) De Jan van Galen is op de Nieuwe Waterweg uit de lucht gebombardeerd en in de Merwehaven gezonken. De Johan Maurits, onderweg uit Zeeland, werd naar Den Helder gezonden en nam deel aan de strijd om de Afsluitdijk. Hr. Ms. torpedoboot Z. 5 en torpedomotorboot T.M. 51 hebben een aanval op de Maasbrug te Rotterdam gedaan.

NIMH | 1955 | | pagina 69