Hij kwam op weg van Vreeswijk naar Honswijk een kapitein tegen, die mede deelde dat er in het terrein vijandelijke pantserwagens waren en dat een mi trailleurcompagnie was gevangen genomen 1). De majoor reed echter door naar het fort en vond daar zijn beide compagnieën en 19 R.I. dat (naar hem was mede gedeeld door C.-Brig. B) het fort spoedig zou verlaten. Tevens bleek hem, dat de vrachtauto, die hem had moeten halen, niet meer door de versperring was doorge laten, in verband met de aanwezigheid van vijand voor de stelling. Van 1-16 R.A. waren, zoals reeds is medegedeeld, twee batterijen intact, terwijl van een batterij wel het personeel, doch niet de stukken (waarvan er twee door vuur waren vernield) uit de strijd waren gekomen. C.-I-16 R.A., die, toen hij zijn beide batterijen weder onder zijn bevel kreeg, opdracht had ontvangen, naar Wijk bij Duurstede te gaan en de troep daar in te kwartieren, had zijn batterijen zelfstandig op mars gezonden en was zelf vooruit gereden. Te Wijk bij Duurstede, waar hij reeds 13 Mei 21.00 aankwam, vernam hij van de burgemeester, dat het zeer goed mogelijk was, dat de Duitsers nog dezelfde nacht aldaar zouden aankomen en, verbinding verkregen hebbende met het H.K.V. te Zeist, ontving hij opdracht, zich naar IJsselstein te begeven, waaraan hij voldeed; hij kwam 14 Mei te 5.00 aldaar aan. Het plan schijnt toen te zijn ge weest, de Afdeling naar Vreeswijk te zenden, doch de Afd.C. schrijft, dat hij bij de kantonnementscommandant gedaan kreeg, dat hij daar kon blijven. Het 3e en 4e Pel.-6 C.Lu.Mitr. en de 156 Bt.Lu.A., die op 13 Mei in stelling stonden resp. bij Eek en Wiel en Wijk bij Duurstede, kwamen te Vreeswijk in stelling. De in het vak van IV Div. aanwezige legerkorpsartillerie zou weliswaar ver plaatst worden volgens bevelen van C.-IV Div., doch de Afd.Cn. schijnen hun bestemmingsplaatsen toch van de L.K.A.C. te hebben ontvangen. Zoals wij zullen zien, haperde er tijdens de mars het een en ander aan de bevelvoering, daar in de eerste bestemmingsrayons geen bevelen voor de voortzetting van de mars werden gegeven. 1-12 R.A. had de opdracht ontvangen, via Wijk bij Duurstede naar Schalkwijk te rijden, waar de Afdeling met le, 2e en 3e Bt. aankwam en werd ondergebracht. Toen daarop bleek, dat het inundatie-water kwam opzetten, trok de Afd.C. met zijn batterij over Jutphaas naar Vreeswijk, waar hij verband opnam met C.-IV Div., die hem Benschop als kantonnement aanwees. De 4e Bt., die bij Amerongen nog in stelling had gestaan, kwam later van Schalkwijk over fort Honswijk en Vreeswijk naar Benschop (4.00). De Afd.C. heeft op 14 Mei nog wel opdracht voor stellingname ontvangen, doch deze is niet meer uitgevoerd. 1-15 R.A. (twee batterijen) was, nadat de vuurmonden uit de stelling waren gehaald, te 17.50 te Amerongen verzameld (met verlies van een vuurmond, waar- 674 0 Zie hierna bij 4 M.C.

NIMH | 1955 | | pagina 700