De sergeant-majoor van de compagnie werd door de Duitse commandant naar de Groeneweg gezonden met bericht, dat de troep zich onmiddellijk moest over geven. Gebeurde dit niet, dan zou te 15.00 zwaar artillerievuur worden afgegeven. Hierna brak bij III-2 R.I. een paniek uit en ontstond bij dat bataljon het gerucht, dat de eigen M.C. zich had overgegeven. III-2 R.I., versterkt met twee secties van 2 C.Mr. en drie stukken pag. van 2 C.Pag., had, zoals reeds werd medegedeeld, bij de mars naar het Lekacces veel vertraging te Culemborg ondervonden, daar op last van C.-III L.K. de ponton brug juist vóór de aankomst van het bataljon was afgebroken, kort te voren 1-14 R.I. was aangekomen, dat eveneens over de Lek moest, terugtrekkende colonnes van Brig. A van oost naar west door Culemborg trokken en het over trekken van de Lek met het veer en over de spoorbrug van de twee bataljons veel tijd had gekost. Omstreeks 6.00 had het bataljon het werk aan de Groeneweg bereikt. De B.C. begreep, dat hij ter bestemder plaatse was aangekomen, toen een pontonnier, die de wacht had betrokken bij de wegversperring, hem dit mededeelde. Na enige tijd verscheen een korporaal, die werkzaam was geweest bij het bouwen van de stelling en dus de nodige inlichtingen kon verstrekken, terwijl hij in het bezit was van een schets met vuurplan. Wel nooit te voren zal een korporaal een zo welkome ontmoeting voor deze B.C. hebben gevormd, die in de mistige vroege morgen een hem geheel onbekende stelling moest gaan bezetten. Bij de verkenning van de werken bleken alle reeds vermelde onvolkomenheden van deze niet voltooide stelling. De majoor plaatste de le Comp. rechts vóór, de 3e Comp. links vóór en de 2e Comp. in reserve; hij verdeelde de zw.mitr. over de koepels, waarin de eigen zw.mitr. aanvankelijk echter niet pasten. Met alle kracht werd begonnen aan de inrichting van de stelling, terwijl troepen van IV Div. en Brig. B langs stroomden. Gelegenheid voor telefonische aansluiting was er niet, zodat de B.C. met geen enkele chef verbinding kon krijgen en moest wachten op de hem door C.-2 R.I. toegezegde telefoonverbinding, die door de Lek zou worden gelegd. Hij wist niet anders, dan dat hij onder bevel stond van C.-2 R.I., die zich op de zuidelijke Lekoever te Everdingen moest bevinden. De interne verbindingen werden door de Vbd.A. aangelegd. Tot ongeveer 9.00 trokken onderdelen van IV Div. en Brig. B door de stelling. Toen de grote stroom ophield en nog slechts kleine groepen zonder voertuigen nu en dan doorkwamen, liet de B.C. de aspergeversperringen plaatsen, zonder dat de draden werden doorgeknipt. Te ongeveer 10.00 verscheen C.-Brig. B, die mededeelde, dat hij het bevel voerde op het Lekacces-noord en dat het de bedoeling was, dat 11 G.B. fort Honswijk en de werken aan de Groeneweg zou bezetten. C.-Brig. B achtte het echter noodzakelijk, dat 11 G.B. voorlopig rust hield en dat III-2 R.I. nog 24 uur 680

NIMH | 1955 | | pagina 706