in de steek gelaten en hierbij was ook de enige aanwezige lt.mitr. achtergebleven, die ondanks het uitzenden van een soldaat, niet meer in voorste lijn is gekomen. Op 100 m voorbij kp. 159 (ongeveer ter plaatse, waar 4 M.C. had overnacht) zag men een Duitse colonne motoren met zijspan komen aanrijden, die door vuur tot dekken werd gedwongen. De kapitein zag zich echter door de over macht gedwongen, terug te gaan en gedurende dit teruggaan kwam hem uit een boomgaard de luitenant van St.-II L.K. tegemoet, die, te zamen met de luitenant en twee groepen van 3-II-11 R.I. door C.-II L.K. was uitgezonden, om de brug te gaan heroveren. Aangezien van dit detachement geen verslag aanwezig is en de luitenant is overleden, kan niet worden nagegaan, langs welke weg dit detachement is opge rukt. De luitenant van St.-II L.K., die de kapitein tegemoet kwam, had enige soldaten bij zich en te zamen met de kapitein en zijn 7 overgebleven mannen is er gedurende ongeveer een half uur een vuurgevecht met de Duitsers geleverd, die zichtbaar verliezen leden. Het detachement ontving daarna vuur van mijn- werpers en mitrailleurs, moest terug en een der marechaussees werd zwaar gewond achtergelaten. Bij de verdere terugtocht werden nog twee marechaussees gewond, waarvan er een kon worden medegevoerd en de andere zich zelf wist te redden. Volgens het verslag van C.-3-II-11 R.I. zou de luitenant van deze compagnie, die aan de onderneming deelnam, een shock hebben gekregen en zijn afgevoerd naar een hospitaal, terwijl de luitenant van St.-II L.K. de spoorweg nog zou hebben bereikt, doch daarna moest terugtrekken en bij de terugtocht eveneens werd ge wond. De twee uitgezonden detachementen keerden naar Vreeswijk en Jaarsveld terug. Hoewel de onderneming was mislukt, had zij toch tot gevolg, dat aan het personeel in de stelling aan De Groeneweg een voorbeeld was gegeven en dat C.-III-2 R.I. door de energieke kapitein van het K.N.I.L. werd beïnvloed om van het punt vlak bij Honswijk, waar hij zich bevond, met de daar achtergebleven mannen terstond mede naar voren te gaan. Te 16.00 kwam een door C.-2 R.I. uitgezonden 2e luitenant, die vergezeld was van een officier van gezondheid, zich namens C.-2 R.I. op de hoogte stellen. De dokter kwam als geroepen om de gewonden te helpen. Te 17.15 bracht een motorordonnans van C.-2 R.I. het bevel, dat III-2 R.I. op last van C.-III L.K. te 20.00 moest afmarcheren over Vreeswijk en Vianen naar Arkel, na (aanvangende te 17.00) te zijn afgelost door 11 G.B. C.-III-2 R.I. ging hierover overleg plegen met C.-Brig. B, die hij, op weg naar hem toe, bij het fort Honswijk aantrof en die hem de order van de O.L.Z. over handigde, om onverwijld een parlementair naar de Duitse commandant te zenden met de mededeling, dat het gestelde Duitse ultimatum werd aanvaard en dat de O.L.Z. om het verder bombarderen van open steden te voorkomen, had bevolen, de wapens neer te leggen. C.-III-2 R.I., die een hiertoe vervaardigde witte vlag ontving, zond, onder het intussen weder aangevangen artillerievuur, twee luitenants uit en te ongeveer 683

NIMH | 1955 | | pagina 709