Het 2e Luchtvaartregiment was op 10 Mei als volgt opgesteld: De luchtaanvallen op de vliegvelden waren oorzaak, dat een deel van de lucht strijdkrachten werd uitgeschakeld en dat verschillende vliegvelden onbruikbaar waren geworden, zodat talrijke verplaatsingen naar elders moesten worden uit gevoerd. De tactische indeling, zoals die te voren was geregeld, kon niet meer worden volgehouden en de C.-Luchtverdediging (C.-Lvd.) was gedwongen, op drachten aan onderdelen van het 2e Luchtvaartregiment te geven buiten het ressort van het Veldleger. Het onmiddellijk gevolg was, dat luchtvaartpersoneel, dat zich gedurende de mobilisatie geheel had ingewerkt in de samenwerking met bepaalde grote eenheden, daarvoor niet meer beschikbaar was en dat de volgende dagen, toen de strijd bij het Veldleger in volle gang was, slechts over zeer weinig vliegtuigen kon worden beschikt. Het vliegveld Hilversum was aangevallen, waarbij 4 vliegtuigen van de Ie Ver kenningsgroep waren beschadigd. Op 10 Mei te 10.20 ontving de GroepsC. bevel van C.-Lvd., de Groep te verplaatsen naar het hulpvliegveld Middenmeer (in de Wieringermeer). Deze verplaatsing had eerst in de avond geheel haar beslag gekregen. De Groep had van C.-IV L.K. geen verkenningsopdrachten ontvangen. Wel had zij opdrachten van C.-Lvd. in Zuid-Holland uitgevoerd. Op het vliegpark Ypenburg waren de Ja.V.An. bij het naderen van de Duitse luchtvloot de lucht ingegaan; zij hadden de strijd aangebonden en veel verliezen geleden. Ypenburg was na het bombardement voor landing onbruikbaar, daar het versperd was door gelande en daarna in brand geschoten Duitse vliegtuigen. Het personeel van de Ja.V.An., dat veilig de grond heeft bereikt en het grond personeel zijn ingezet in het gevecht op de grond. Geen der toestellen, die nog aan de grond zijn gekomen, is later in gebruik kunnen worden genomen. Er waren onder het vliegend personeel 8 gesneuvelden en 12 gewonden. De Ve Jachtgroep was practisch uitgeschakeld. Van de He Verkenningsgroep werden de verspreid opgestelde vliegtuigen, met uitzondering van een toestel, gespaard. Het opstijgen was echter onmogelijk ge worden en het vliegend personeel werd voor een groot deel in de avond van 10 Mei verplaatst naar het vliegpark Ruigenhoek, waar het door allerlei oorzaken eerst in de namiddag van 11 Mei aankwam. De Groep was dus voorlopig voor haar eigenlijke tactische taak geheel uitgeschakeld. 46 Staf te Zeist Ie Verkenningsgroep, vliegpark Hilversum, ter beschikking van IV L.K. He Verkenningsgroep, vliegpark Ypenburg, ter beschikking van II L.K. IHe Verkenningsgroep, vliegpark Ruigenhoek (bij Noordwijkerhout), ter beschikking van Brigs. A en B. IVe Verkenningsgroep, vliegpark Gilze-Rijen, ter beschikking van III L.K. Ve Jachtgroep, de Staf op vliegveld Ockenburg, de le, 2e en 3e Ja.V.A. op vliegpark Ypenburg.

NIMH | 1955 | | pagina 70