was aangekomen, 1-16 R.A. met twee gevechtsvaardige batterijen te 5.00 te IJssel- stein aankwam en 1-12 R.A. met vier gevechtsvaardige batterijen eveneens te 5.00 te IJsselstein was, na een mars met motorvoertuigen. Hiervan was echter C.-Brig. B niet op de hoogte gesteld. Bij de beoordeling van het vorenstaande past de nodige bescheidenheid ten opzichte van de bevelhebbers. De divisie- en brigadestaven waren onvoldoende van (tactisch geschoolde) offi cieren voorziende weinige beschikbare officieren waren na vier dagen voortdurend in touw geweest te zijn, te Amerongen druk doende geweest, om de chaotische massa in goede banen te leiden en, een voornaam feit, C.-II L.K. en dus ook C.-IV Div. en C.-Brig. B wisten niet, dat de terugtocht plaats had naar een vrijwel onbezet Oostfront. Bovendien waren alle commandanten en troepen, ook de artillerie, dodelijk ver moeid, zodat er eerst de nodige rust moest genoten worden. c. DE TERUGTOCHT VAN II DIV. Op blz. 472 en 473 werden de bevelen voor de terugtocht medegedeeld, die C.-II Div. had gegeven. Kort samengevat kwamen deze hierop neer, dat de divisie langs drie marswegen terug trok naar het gebied, gelegen dicht voor het Oostfront, te weten (zie schets/kaart Nr. D. 4): 10 R.I., I en II-4 R.A. noordelijk om Amerongen en Leersum over Donderberg, Doorn en Werkhoven naar Loerik, Houten en Schoonauwen; 22 R.I. en II-8 R.A. over Maarsbergen en Maarn naar de noordrand van Doorn, daarna over het Haagje en station Driebergen naar Odijk, Kruisweg en Oud Wulven 15 R.I., III-4 R.A. en 11-15 R.A. over Woudenberg en Zeist naar Bunnik en Vechten. De in de regimentsvakken geplaatste luchtdoelmitrailleurs werden tijdens de mars bij de regimenten ingedeeld. Het was de bedoeling, de R.Cn., aan wie de cpn. waren voorgeschreven, zo spoedig mogelijk nadere bevelen te doen toekomen voor de voortzetting van de mars naar het gebied ten W. van het Merwedekanaal, zoals door de L.K.C. was bevolen. Het Merwedekanaal kon slechts worden bereikt over de brug bij Jutphaas en over de brug bij Utrecht over de Vaartsche Rijn, daarna de Jutphaase weg langs de Vaartsche Rijn en de draaibrug over het Merwedekanaal nabij de samenkomst van Vaartsche Rijn en Merwedekanaal1). 686 (Zie schets/kaarten Nrs. C. 15, D. 4, D.5 en D. 6) x) De verschillende kanalen en nieuwe wegen kwamen niet of niet geheel voor op de verschillende stafkaarten. Het blad Utrecht was geheel verouderd (ged. herzien tot 1922). Het nieuwe kanaal ten westen van het Merwedekanaal, het nieuw aangelegde kanaal naar Vreeswijk en de nieuwe rijksweg van 's-Gravenhage tot dat kanaal, alsmede de weg naar de brug bij Vianen kwamen daarop niet voor. Op blad Gorinchem oost was de genoemde kunstweg van de brug bij Vianen

NIMH | 1955 | | pagina 712