2 C.Pn. kreeg opdracht, de nodige overgangen over het Merwedekanaal met behulp van de vele aanwezige vaartuigen te maken en de rails van de voor het front lopende spoorbaan te vernielen. Voor zoveel uit de gegevens van de regimenten blijkt, moest 10 R.I. het acces Jutphaas en naaste omgeving overnemen van 111-25 R.I., dat dit juist had bezet, moest 15 R.I. het fort 't Hemeltje met omgeving bezetten en 22 R.I. het fort bij Vechten met omgeving, dat echter reeds door 1-21 R.I. van VIII Div. bleek te zijn bezet. Te 12.00 werd C.-II Div. belast met het bevel over II L.K. en in zijn commando vervangen door de voorm. T.B.O. Na ontvangst van het verdedigingsbevel van C.-II L.K. ontbood de nieuw opge treden D.C. zijn R.Cn. op zijn cp. en gaf hij de definitieve bevelen voor het be zetten van de stelling, met de opdracht, zorg te dragen, dat dit nog op 14 Mei was uitgevoerd en tevens met opdracht, patrouilles uit te zenden voor het opnemen van verband met de vijand. Wat de artillerie betreft werden 1-4 R.A., III-4 R.A. en II-8 R.A. aangewezen voor rechtstreekse steun resp. aan 10, 15 en 22 R.I. en werd II-4 R.A. belast met algemene opdrachten. Later in de namiddag ontving de D.C. de opdracht, aan de Duitsers de capitu latie te doen mededelen, hetgeen aan Cn.-10 en 15 R.I. ter uitvoering werd ge geven. De van die regimenten uitgezonden hoofdofficieren zijn tot Houten vooruit gegaan, waar zij elkaar ontmoetten, doch hebben geen contact met Duitsers kunnen krijgen, daar deze zich in dit gedeelte niet voor de stelling bevonden. Bij de onderdelen van de divisie was de gang van zaken de volgende. De terugtocht van 10 R.I. (zie blz. 474-476) had door enkele omstandigheden een weinig gunstig verloop, want na afloop waren te Jutphaas voor bezetting van het aangewezen Oostfront-gedeelte slechts beschikbaar: St-10 R.I., 10 C.Mr., 10 C.Pag.; Van 1-10 R.I.: St., Ie Comp. (grootste deel), 2e Comp. (vrij volledig), 3e Comp. (min een sectie; de C.C. was gesneuveld), M.C. (voor zoveel na te gaan 3 sectiën); Van 11-10 R.I.: practisch niets; Van 111-10 R.I.: St., een sectie van le Comp., 2e Comp. (vrij volledig), een sectie van 3e Comp. en slechts enkele stukken van M.C. C.-10 R.I. had de volgorde voor de terugtocht bepaald: voor I en II (min de onderdelen onder bevel van C.-I-19 R.I.): keukentreinen, bezetting stoplijn en tussenverdediging (19.00), bezetting frontlijn (min scherm) (20.00), scherm (met aanbreken van de dag). Er was niet bepaald, dat de bataljons zich ergens op de marsweg moesten ver zamelen, zodat noodgedwongen onderdelen van de verschillende bataljons door elkaar moesten komen. 688

NIMH | 1955 | | pagina 714