Bij 1-4 R.A. is de order niet uitgevoerd, waarschijnlijk door het misverstand, dat reeds twee vuurmonden als pag. bij de flankstelling waren ingedeeld. Bij II-8 R.A. was door een misverstand het bevel, dat voor 1-19 R.A. gold, om de vuur monden onbruikbaar te maken, eveneens ontvangen en dientengevolge zijn, vol komen onnodig, de twee achtergelaten vuurmonden onbruikbaar gemaakt. I-4 R.A. marcheerde te 18.00 af naar Loerik bij Houten, waar de Afdeling ging legeren. Te 6.00 marcheerde zij weder af naar Jutphaas, dat slechts kon worden bereikt, nadat een brug om een reeds gesloten versperring was gemaakt. De Af deling kwam in stelling ten W. van de Galecopsche Dijk. II-4 R.A. marcheerde batterijsgewijze naar Loerik. Een onderweg voor de 2e Bt. inslaande granaat was oorzaak, dat de paarden uit de hand vielen, een stuk van de weg reed, paarden en stukkerijders tegen de grond gingen, zodat voorwagen en stuk om een boom bekneld raakten. De disselboom van een volgende caisson-voorwagen raakte in de schietbuis vast en de caisson kantelde. Stuk en caisson moesten worden achtergelaten. De le en 3e Bt. hebben het contact met de te snel vooruit gereden Afd.C. te Loerik hersteld en dé Afd. (min de 2e Bt.) werd naar Jutphaas verplaatst. De 2e Bt., die daarna in Loerik aankwam, bleef zonder bevelen en toen de Bt.C. na geruime tijd vernam, dat de Duitsers reeds te Wijk bij Duurstede waren, ver trok de batterij naar Jutphaas. De Afdeling stond op 14 Mei te ongeveer 11.00 met alle batterijen in stelling. Van III-4 R.A. had de Afd.C. bij Zeist zijn staf, de le en 2e Bt. en de munitie colonne verzameld, waarmede naar Bunnik werd gereden. Onderweg had de 2e Bt. een door de 3e Bt. met gebroken disselboom achtergelaten vuurmond weten mede te nemen, alsmede een door 15 R.I. achtergelaten keukenwagen. Bij het passeren van 43 R.I. in de door de C.V. bevolen achterhoedestelling werd door een mis verstand op de Afdeling gevuurd, zonder dat hierdoor verliezen ontstonden. Te Bunnik stond de Afdeling (zonder de 3e Bt.) van 23.00 tot 5.00 op een open weg op bevelen te wachten. Daarna reed zij volgens van C.-II Div. ontvangen bevel over Utrecht naar Oudenrijn (ten W. van Utrecht) en kwamen de twee batterijen te 11.00 in stelling. In de namiddag werd de opdracht verstrekt, van stelling te veranderen naar het terrein ten W. van de Galecopsche Dijk, doch deze stelling is niet meer betrokken. C.-3e Bt., die geen bericht had ontvangen, waarheen hij moest terugtrekken, is met zijn batterij over station Maarsbergen, Maarn, Doorn, station Driebergen, Odijk, Bunnik naar Utrecht gereden, zonder enig contact met de Afd.C. te hebben verkregen. Deze batterij volgde dus de marsweg van 22 R.I. tot Odijk. Vernomen hebbende, dat er artillerie in Montfoort zou worden verzameld, begaf de Bt.C. zich daarheen en bracht hij zijn batterij onderdak 2 km ten W. van deze plaats. Nadat contact was verkregen met C.-4 R.A. gaf deze opdracht, op een door hem zelf te kiezen tijdstip in stelling te komen nabij Oudenrijn. De Bt.C. koos 694

NIMH | 1955 | | pagina 720