2 C.Pn. was op Houten teruggetrokken en ontving aldaar opdracht, naar Jutphaas te gaan, waar de compagnie een aanvang maakte met brugslag over het Merwede- kanaal. Haar werd op last van C.-II L.K. opdracht gegeven, de spoorweg Culem- borg-Utrecht over grote afstand onbruikbaar te maken, doch dit is niet meer uit gevoerd. Bij 7 C.Lu.Mitr. had de C.C. bemerkt, dat bij de divisie onderdelen terug trokken en hij had aan de D.C. doen vragen, of achterwaartse stellingen moesten worden ingenomen, waarna hij te 17.00 antwoord ontving, dat de divisie terugtrok en dat nader bericht zou volgen. De C.C. trachtte nu de compagnie te verzamelen te Maarn, hetgeen gelukte voor het 2e, 3e en 4e Peloton, doch het le Peloton en 157 Bt.Lu.A kon hij niet meer bereiken, daar de wegen door de terugtrekkende troepen waren versperd. Vervolgens zond hij de verzamelde pelotons naar De Pan aan de kunstweg van Soesterberg naar de Bilt. Hoewel hij zelf was achtergebleven om bevelen te vragen, gelukte het hem, naar De Pan een bericht te zenden, dat de pelotons moesten ver zamelen op de Maliebaan te Utrecht. Vervolgens kreeg hij contact met C.-II Div., van wie hij bevel ontving, naar Jutphaas te gaan. Aldaar kreeg hij het le, 2e en 4e Peloton en de 157 Bt.Lu.A. bij elkaar, waarmede hij, volgens ontvangen opdracht, de nieuwe grote brug over het Merwedekanaal beveiligde. Uit de berichten van de pelotonscommanten blijkt, dat het le Peloton met 22 R.I. naar Odijk is getrokken, aldaar in stelling is gekomen en later naar Jutphaas is gezonden. Het 2e Peloton heeft na Maarn nog weder contact met de C.C. gehad te De Pan (N.W. van Zeist) en is vervolgens in stelling gekomen bij de Bilt, van waar het naar Jutphaas is gedirigeerd. Het 3e Peloton is van Maarn naar De Pan getrokken, is daar van de compagnie afgeraakt en te Utrecht terechtgekomen. Toen het niet gelukte, de C.C. te vinden, is het peloton naar Harmeien getrokken en daar in stelling gekomen. De Pel.C. zocht contact met C.-Lvd.kring Amsterdam en ontving van deze opdracht, het vliegveld Schiphol te gaan beschermen, waaraan hij voldeed. Het 4e Peloton is na Maarn naar De Pan en vervolgens naar Utrecht gezonden. Te de Bilt kwam het in stelling en werd daarna op Jutphaas gedirigeerd. De 157 Bt.Lu.A. ontving van C.-10 R.I. opdracht, naar Houten te rijden, kwam daar in stelling en heeft nog vuur afgegeven. Toen 10 R.I. Houten verliet en de Bt.C. geen orders kreeg, is hij met de batterij naar Jutphaas vertrokken. Het vorenstaande samenvattende, blijkt, dat op het ogenblik van de capitulatie het frontgedeelte tussen het fort bij Vechten en het acces bij Jutphaas nog niet door II Div. was bezet, terwijl zich op het fort bij Vechten een onderdeel van 21 R.I. bevond. Het misverstand bij C.-II L.K. omtrent het bezet zijn van het Oostfront had er toe geleid, dat 15 R.I. en 22 R.I., die zich resp. op één en zes km vóór de front lijn hadden bevonden, een grote omweg over het zuidelijk deel van Utrecht hebben moeten maken, om het Merwedekanaal te gaan bezetten en dientengevolge niet meer in de frontlijn zijn aangekomen. 696

NIMH | 1955 | | pagina 722