Wat de artillerie betreft, was er dit verschil met het Lekacces-noord, dat er vier Afdelingen in stelling stonden. d. DE DUITSE TROEPEN TEGENOVER II L.K. (De tijdstippen zijn aangegeven in Nederl. tijd) Uit het op blz. 468-469 medegedeelde omtrent de Duitse aanval op de IVe Divisie bleek, dat de Commandant van de 207e Divisie zich in de vooravond van 13 Mei nog niet bewust was, dat de Nederlandse troepen de terugtocht hadden aanvaard. I.R. 322 was bij Rhenen tot de spoorweg doorgedrongen, doch had (volgens de officiële Duitse meldingen) de spoorweg verder noordelijk niet kunnen over schrijden, niettegenstaande het reserve-bataljon was ingezet. Dit succes is ver moedelijk te danken geweest aan de sectie van 2-II-19 R.I. en enkele andere groepen, die, geïsoleerd achter de spoorlijn, nog zo lang mogelijk in hun stelling zijn gebleven. Het S.S.regiment had Achterberg en het terrein bij en N. van Dijk bereikt. Eerst te ongeveer 21.00 drong I.R. 322 in Rhenen door en bleek, dat de Neder landers waren teruggetrokken. C.-I.R. 322 ontving opdracht voor het inzetten van de vervolging over Elst-Amerongen-Doorn naar Utrecht en daartoe werd aan dit regiment een pantserverkenningssectie met een sectie motorrijders en een sectie motormitrailleurs van het S.S.regiment, onder bevel van onderofficier Schneider, toegevoegd. Op 14 Mei te 0.35 waren overgangen voor voertuigen over de spoorweg bij Rhe nen gereed, zodat de vervolging kon worden ingezet en te 3.20 bereikte de pantser sectie Amerongen, vanwaar uit verkenningen naar alle zijden werden uitgevoerd. Wij hebben in het voorgaande gezien, dat deze sectie de in de vroege morgen uit de omgeving Prattenburg teruggetrokken afdelingen vrijwel alle uit elkaar heeft geslagen of gevangen genomen. Een groep rukte op in de richting Doorn en een andere groep rukte op in de richting Wijk bij Duurstede. Volgens het dagboek van de divisie ontdekte laatstbedoelde groep, dat sterke terugtrekkende vijand bij Wijk bij Duurstede over de Lek werd gezet en daar tegen werd een onderdeel ingezet, waarbij een batterij van IV/A.R. 256 werd in gedeeld. Hoewel dit uit de verminkte stukken niet met zekerheid is af te leiden, blijkt toch uit het hierna volgende bericht van C.-I.R 374 en uit de rapporten van de Nederlandse C.-4 M.C. en C.-III-2 R.I., dat dit een onderdeel van het S.S.regiment is geweest. Dit regiment was te 4.50 uit Achterberg opgerukt over Dikkenberg en Pratten burg met de opdracht, de flankbeveiliging van de divisie over te nemen en de wegen, die van Dwarsweg (ten W. van Veenendaal) naar Amerongen liepen, te versperren. 697 Het is niet bekend, welk onderdeel hier over de Lek is getrokken.

NIMH | 1955 | | pagina 723