Later schijnt dan een deel daarvan over Wijk bij Duurstede naar de brug bij Culemborg te zijn aangezet. De voorste compagnie van I.R. 322 bereikte Amerongen op 14 Mei te 5.50 en Doorn te 10.50. Hierop bracht de le gen. stafofficier van de divisie een verklaring van de Führer aan de voorm. Duitse keizer te Doorn, waarvan de inhoud niet bekend is 1). I.R. 374, dat te 4.20 de Grebbeberg overschreed, bereikte te 10.20 Amerongen en vervolgens is dit regiment opgerukt naar Nederlangbroek. Vandaar meldde de regimentscommandant te 19.35, dat uit patrouilleverkenning in de richting Drie bergen was gebleken, dat deze plaats door eigen troepen was bezet, doch dat er zich vijand in veldstellingen bevond ten Z.O. van Beverweert2) en dat een luite nant van deze verkenning niet was teruggekeerd. Voorts blijkt uit dat rapport, dat de S.S. was ingezet bij Schalkwijk, waar aanraking met vijand was verkregen en dat tal van wegversperringen waren opgeruimd. De divisiereserve, I.R. 368, was opgerukt over Zeist. De Groep Brueckner (een eskadron wielrijders, II-I.R. 374, Pz.J.Abt. 207 en 5/A.R. 207) was in de morgen ten Z. van de Lek opgerukt naar Maurik en voer de vandaar verkenningen uit tegen het Lekacces-zuid. Bij de 227e Divisie (zie blz. 486-487), waarvan op 13 Mei de aanval op de Neder landse lie Div. was mislukt en waar bevelen waren gegeven voor een gewijzigde voortzetting van de aanval op 14 Mei, was de gang van zaken als volgt. In de nacht van 13 op 14 Mei was aanvankelijk veel vuur uit de stelling ont vangen, dat echter na middernacht geleidelijk afnam. Eerst vrij laat in de morgen (bij een regiment eerst te 8.50) werd ontdekt, dat de stellingen waren ontruimd. Terstond werden bevelen gegeven voor de vervolging met drie groepen, nl. een gemotoriseerde over Woudenberg, Soesterberg, Hilversum op Amsterdam, een niet gemotoriseerde over Woudenberg, Leusderheide, Soesterberg, Soestdijk, Naarden op Amsterdam en een niet gemotoriseerde over Lambalgen, Rumelaar, Eikenberg (W. van Lambalgen), De Viersprong (kruising kunstwegen Amersfoort- Maarn en Woudenberg-Zeist), Den Dolder, Hilversum, Bussum op Amsterdam. Het duurde echter tot de middag, vóórdat overgangen bij Lambalgen en Scher- penzeel gereed waren en op de weg Scherpenzeel-Woudenberg vielen doden door landmijnen. Tegen de avond werd de opmars van deze divisie stopgezet en de divisie bleef bij en ten Z.W. van Amersfoort. Indien de capitulatie niet was gevolgd, had dus de aanval van X A.K. moeten plaats hebben door 207 Div. met het zwaartepunt op Utrecht en met neventroepen tegen het Lekacces, door 207 Div. uit de lijn Naarden-Hilversum op Amsterdam. 698 0 Wel is bekend, dat de Führer heeft verboden, dat door officieren, anders dan de daarvoor aan gewezenen, contact met de voorm. keizer werd opgenomen. 2) Dit was 1-14 R.I.

NIMH | 1955 | | pagina 724