hoeksche dijk; 16 man van V.L.S.K. Vaartuigendienst op fort de Gagel en 18 man van K.P. en T. op fort De Klop. Te 21.00 kwam C.-II-14 R.I., die zijn bataljon was voorafgegaan, zich melden. Hij ontving opdracht, het fort aan de Biltstraat en het werk bij Griftenstein (op de weg naar de Bilt) te bezetten en kreeg een kaart met het vuurplan. In afwachting van de komst van pag. van VIII Div. deed de Groeps-C. de 42 Bt. 6 veld met een sectie opstelling nemen op Griftenstein, met een stuk ten N. van fort Vechten (bij Halte Vechten) en met een stuk bij fort Blauwkapel. Te 22.00 kwamen de officieren van VIII Div. en deelden de door C.-VIII Div. voor de terugtocht gegeven bevelen mede. Daaruit bleek de Groeps-C., dat de scheidingslijn tussen II en IV L.K. niet klopte met de Groepsindeling, waarop de verbindingen waren gebaseerd, terwijl de door C.-VIII Div. bevolen troepen indeling geen rekening hield met de verschillen in terreingesteldheid tussen het voorterrein van de Groep Utrecht en van de Groep Nieuwersluis. Hij pleegde overleg met de nog te Zeist aanwezige chef van de staf van het H.K.V. en ontving machtiging, wijziging te brengen in de gemaakte indelingen. De Groepscommandant besloot nu, om in afwachting van de komst van II L.K., dat de verdediging van de vakken Jutphaas en Liesbosch zou voeren, 111-25 R.I. tijdelijk te belasten met de bezetting van het Vak Jutphaas, welk bataljon na aflossing door onderdelen van II L.K. in reserve zou komen; voorts zouden twee bataljons van 21 R.I., twee bataljons van 16 R.I. en een bataljon van 5 R.I. de frontlijn van het overige deel van de Groep Utrecht bezetten overeenkomstig het vuurplan, doch met uitzondering van het fort aan de Biltstraat en Griftenstein, dat door 11-14 R.I. zou worden bezet. I en II-5 R.A., III-l R.A. en 1-19 R.A. zouden de reeds voorbereide artillerie stellingen bezetten. Bij gebrek aan ter plaatse bekende troepencommandanten werden burgergidsen aangewezen om de troepen van VIII Div. terecht te wijzen. Daar nog geen bevel voor de evacuatie van de bevolking vóór Griftenstein was gegeven, gaf de Groeps-C. op 14 Mei te 2.30 bevel aan de burgemeesters van Maartensdijk en de Bilt, te 5.30 de bewoners naar het oosten te evacueren. Ter vernieling van de huizen vóór het werk Griftenstein werd door hoofd- Sectie IV een wagen met trotyl bij I-Dep.G.Tr. te Schoonhoven gehaald, doch de aldaar voorradige ontstekingsmiddelen waren naar Rotterdam gezonden, zodat deze van alle kanten nog moesten worden verzameld. De Groeps-C. deed ten slotte opdracht geven aan de fortbezetting nabij de wegen, waarlangs geen troepen meer terugtrokken, de asperges volledig te stellen en de draden door te knippen, terwijl de bewakingsonderdelen op Blauwkapel, Griften stein, Biltstraat, Koningsweg (de weg door het dorp Vechten) en de batterij aan de Overeindsche weg opdracht kregen, wel de versperringen te stellen, doch de rij- openingen nog open te houden tor de laatste troepen zouden zijn binnengekomen. De Groeps-C. zond het 4e Peloton van 2 E.Paw., dat de vorige dag uit 's-Graven- hage naar Utrecht was gezonden, naar Bunnik, ten einde een eventuele opmars van de vijand te berichten. 702

NIMH | 1955 | | pagina 728