de C. van de Groep Utrecht zijn cp. in de Hojelkazerne te Utrecht had gevestigd, ontstonden ook hierdoor moeilijkheden. Vermoedelijk was Montfoort tijdelijk ge handhaafd in verband met het beloop van de verbindingen. De troep, die uitstekende stellingen had verlaten en een geheel andere toestand aantrof, met niet afgebouwde stellingen en een nog niet zichtbare inundatie, kwam daarvan zeer onder de indruk. In de loop van de morgen van 14 Mei meldde C.-20 M.C., die bij II L.K. was ingedeeld geweest, zich te Utrecht terug en werd van C.-IV L.K. bericht ont vangen, dat 111-20 R.I. (op rijwielen) te Vleuten was aangekomen en divisiereserve bij VIII Div. werd. Van C.-II Div. kwam bericht binnen, dat zijn troepen het zuidelijk deel van de Groep Utrecht zouden bezetten en dat de scheidingslijn was verlegd naar de spoorlijn Utrecht-Arnhem waardoor deze meer rekening hield met de bestaande Vakindeling. In verband daarmede werd bepaald, dat 111-25 R.I., na aflossing bij Jutphaas door 10 R.I., de Z.O.rand van Utrecht zou bezetten en 1-21 R.I., na aflossing door 22 R.I., de N.rand van Utrecht, waar deze beide bataljons dus in tweede lijn zouden worden opgesteld. Het verloop van de terugtocht bij de onderdelen was als volgt: 20 M.C., tijdelijk bij II L.K. ingedeeld geweest, bereikte Utrecht op 14 Mei te 10.45 en legerde aldaar. 8 M.C. was verdeeld over de regimenten en trok daarmede terug. 8 C.Pn. was over verschillende delen van de Valleistelling verdeeld geweest en kwam terecht met C. en le Sectie te Oudewater, 2e Sectie bij 5 R.I. te Nieuwer- sluis, 3e Sectie op fort Rhijnauwen bij 16 R.I., 4e Sectie te Amelis (ten W. van het dorp Vechten). C.-8 C.Lu.Mitr. had op 13 Mei te 19.00 van C.-VIII Div. bevel ontvangen, na het invallen van de duisternis de onderdelen van de compagnie te doen afmarcheren, bij het aanbreken van de dag de terugtocht van VIII Div. te beveiligen en, zodra de troepen zouden zijn gepasseerd, het le en 2e Peloton naar Loenen te zenden, het 3e en 4e Peloton en 158 Bt.Lu.A. naar Montfoort. Hij had ter uitvoering daarvan bevel gegeven aan zijn pelotons en 158 Bt.Lu.A., te 20.30 terug te trekken op de cp. (tussen Amersfoort en Soesterberg), hetgeen te 23.00 was uitgevoerd. Daarna had hij bevelen voor de verplaatsing gegeven. Het le Peloton werd rechtstreeks naar Loenersloot gezonden, waar het te 3.00 gereed stond tot vuren; het 2e Peloton werd rechtstreeks naar Loenen gezonden en stond te 1.00 gereed tot vuren; het 3e Peloton werd naar Oud-Loosdrecht ge zonden, waar het met het aanbreken van de dag gereed stond tot vuren; later werd het naar Montfoort verplaatst; het 4e Peloton werd naar Nieuw-Loosdrecht ge zonden en later naar Montfoort. 158 Bt.Lu.A. heeft van 3.00 tot 4.00 nabij Maartensdijk in stelling gestaan, is daarna verplaatst naar Loenen en vervolgens naar Montfoort. 704

NIMH | 1955 | | pagina 730