Op dit frontgedeelte waren op 14 Mei na 6.00 de aspergehindernissen op de Werkhovensche weg, de spoorweg Utrecht-Arnhem en de weg naar Rhijnauwen op last van C.-Groep Utrecht door 5-4 R.H. definitief gesloten, terwijl op de Koningsweg (weg naar Bunnik) de doorrij-opening nog tot 10.00 was openge houden, doch daarna definitief was gesloten. Dit eskadron keerde, na door 21 R.I. te zijn afgelost, naar Utrecht terug en sloot vervolgens bij het eigen regiment te IJsselstein aan. Van 16 R.I. zijn eveneens zeer weinig gegevens bekend. Zoals eerder medegedeeld, was 111-16 R.I. (min 2 en een sectie zw.mitr.) naar Rotterdam vertrokken. In het rechter bataljonsvak in de Valleistelling waren op voorposten 2-III-16 R.I., een sectie zw.mitr., een sectie van 16 C.Pag., in het linker bataljonsvak 1-II-16 R.I., een sectie zw.mitr. en 16 Bt. 6 veld. De af te leggen afstand was niet groot, zodat de mars tot fort Blauwkapel zonder belangrijke voorvallen plaats had. Aldaar verschenen de naar Utrecht gezonden officieren met de bevolen nieuwe indeling. 11-16 R.I. werd belast met de bezetting van het fort Rhijnauwen en het werk aan de Hoofddijk. Dit laatste werd bezet door 2-II-16 R.I., terwijl het bataljon (zonder 2) het fort Rhijnauwen bezette. De voorposten, 1-II-16 R.I. met een sectie zw.mitr. en 16 Bt. 6 veld, waren te 0.15 uit de vps. afgemarcheerd. Daar er geen overgangsmogelijkheid voor voer tuigen over het Valleikanaal was, moesten de zw.mitr., vuurmonden, rijwielen e.d. worden onbruikbaar gemaakt en achtergelaten. De C.C. vorderde tijdens de mars te Bilthoven autobussen en, daar bij de Bilt werd geschoten, reed hij via het fort Blauwkapel naar de Hojelkazerne, vanwaar hij later op de dag de compagnie ver plaatste naar fort Rhijnauwen. 1-16 R.I. werd belast met de bezetting van het fort aan de Voordorpsche dijk en het fort Blauwkapel. Op eerstgenoemd fort werd de le Compagnie met twee sectiën zw.mitr. geplaatst, terwijl het fort Blauwkapel door het bataljon (min 1 en twee Sn. zw.mitr.) werd bezet. Het voorpostendetachement te Stoutenburg (versterkt 2-III-16 R.I.) mar cheerde te 23.00 af en passeerde het Valleikanaal te 0.30. Behoudens een aantal achterblijvers bereikte de troep in de loop van de morgen Maarssen, waar werd gerust en waar de gewijzigde bestemming werd vernomen. Daarna werd deze troep verplaatst naar Utrecht (Knoopkazerne). Van 5 R.I. was II (min 3) op voorposten. De terugtocht van de troepen uit de hws. werd te 22.30 aangevangen naar een verzamelpunt in de westrand van Amersfoort. Als scherm waren per voor bataljon achtergelaten twee secties tirailleurs, twee secties zw.mitr. en een sectie pag., per Bat. onder bevel van een kapitein, welk scherm te 3.00 moest afmarcheren. De voorposten vingen de terugtocht te 23.00 aan en na overschrijding van het 706

NIMH | 1955 | | pagina 732