Voorts was vanwege de O.L.Z. medegedeeld, dat Woensdrecht door een Franse gemotoriseerde afdeling was bereikt, dat de Franse Brigade Durand voor bezetting van Zeeland was bestemd, dat te Hoek van Holland 750 Engelsen waren geland en dat Engelse torpedojagers in de Nieuwe Waterweg waren. Ill L.K. en Lt.Div. waren over de Maas getrokken. De verplaatsing van III L.K. achter de Waal zou in de nacht van 10/11 Mei, aanvangende 22.00, worden voortgezet, terwijl Brig. B de terugtocht zou aanvangen op 11 Mei te 2.00. De aanval uit de lucht op het hart van het land had tengevolge gehad, dat de C.V. uit de legerkorps- en divisiereserves troepen ter waarde van twee regimenten infanterie en bovendien een afdeling gemotoriseerde artillerie had moeten afstaan. Daarenboven was, met het oog op de mogelijkheid van een luchtaanval op Am sterdam, een regiment infanterie uit het Oostfront-Vg.Holland naar de naaste omgeving van Amsterdam gezonden. Op het Oostfront bevond zich (buiten de Groep Merwede) toen nog slechts een bataljon in de Groep Utrecht en een bataljon in de Groep Lek. De strijd bij de Moerdijkbruggen en op het eiland van Dordrecht was aanleiding geweest, de Groep Merwede te versterken met een bataljon van Groep Betuwe van de S.B. en een bataljon van III L.K. Brugmaterieel Na het overschrijden van de Maas door III L.K. en Lt.Div. was het aldaar ingezette brugmaterieel niet meer nodig. Het materieel van II-V.P.T., VI-S.B.T en IV-S.B.T. moest nu worden vervoerd naar de Waal en zo mogelijk naar Gorin- chem voor eventueel later gebruik op de Lek. Hiervoor moest worden gebruik gemaakt van het verbindingskanaal tussen Maas en Waal (kanaal van St. Andries) en wat Herpt betreft, van de Maas naar Woudrichem. De terugtocht van de troepen uit de Peel-Raamstelling naar de Zuid-Willems vaart in de nacht van 10 op 11 Mei en geruchten omtrent parachutisten bij St. Andries schijnen van invloed te zijn geweest op de gedragingen der Cn. Naar eerst later is gebleken, is IV-S.B.T. met logies- en keukenschepen en enige brugvakken op 11 Mei in Gorinchem aangekomen, terwijl van VI-S.B.T. het materieel grotendeels door eigen personeel tot zinken is gebracht, daar door vaart tengevolge van „parachutisten" niet mogelijk zou zijn geweest. Deze mede deling uit een verslag is niet duidelijk, daar op 11 Mei, voor zoveel althans is na te gaan, in dat gebied geen vijand aan de Maas is geweest. C.-II-V.P.T. heeft zijn materieel met behulp van smalspoor van een steen fabriek naar de Waal gebracht tegenover Varik bij Batooserf. Verloop van de evacuatie van de burgerbevolking en de afvoer van vee Na de op blz. 38 medegedeelde bevelen voor evacuatie van de burgerbevolking, gestichten en vee waren de voorbereidingen in uitvoering gegaan met betrekking tot de rubrieken a en b van Bijlage A.VII, d.w.z. in de stellinggebieden van Brigs. B en A alsmede II en IV L.K. 49

NIMH | 1955 | | pagina 73