Gaan wij thans na, hoe de bezetting door de onderdelen werd uitgevoerd en waar de artillerie in stelling kwam. 7 R.I. (zonder gemotoriseerde treinen en 7 C.Pag., waarbij een sectie van 1-VII Bat.Pag. was ingedeeld) zou in drie treinstellen worden verplaatst naar Nieuwer - sluis. De voorposten, waarbij 7 M.C. was ingedeeld, moesten te 24.00 uit hun op stellingen afmarcheren. In de frontlijn was als scherm aangewezen een sectie infanterie per compagnie, te zamen onder bevel van een kapitein. Dit scherm zou te 4.00 per auto worden verplaatst. Hoewel de bataljons tijdig te Amersfoort waren verzameld, moest zeer lang worden gewacht op het gereed zijn der treinstellen. Geruchten deden de ronde, dat dit gereedstellen was gesaboteerd door kwaadwilligen, die ook reeds de omgeving hadden onveilig gemaakt. De gemotoriseerde trein, begeleid en beschermd door 7 C.Pag., versterkt met een sectie van 1-VII Bat.Pag., reed naar Vreeland, waar C.-7 C.Pag. opdracht ontving, zich naar Gouda te begeven, omdat vijandelijke pantserstrijdkrachten bij Rotterdam zouden zijn doorgedrongen. De Compagnie marcheerde te 6.30 af1) met geladen stukken; de sectie van 1-VII Bat.Pag. vertrok naar de Groep Naarden. I en III-7 R.I. kwamen eerst in het begin van de namiddag te Vreeland aan, terwijl II-7 R.I., te 6.00 te Nieuwersluis aangekomen, gedeeltelijk te voet, ge deeltelijk per rijwiel naar Muiden vertrok. Het Vak Nederhorst Den Berg werd bezet met Ie Bat. zuid en Ille Bat. noord, terwijl de R.C. zijn commandopost vestigde te Nederhorst Den Berg. 18 R.I. bezette in de loop van de morgen het toegewezen vak. Voor zoveel uit de schaarse gegevens is na te gaan heeft 1-18 R.I. het zuidelijk deel van het vak bezet met o.m. het fort Hinderdam, terwijl 111-18 R.I. ten N. daarvan opstelling nam met het fort Uitermeer, dat de toegangen naar Bussum en Hilversum beheerste, als centrum en 11-18 R.I. Weesp en omgeving bezette. In de Groep Naarden werd de opstelling van de troepen de volgende: De vóórverdediging te Naarden werd opgedragen aan 1 en 3-5 R.H., twee secties van 7 M.C. en een sectie van 1-VII Bat.Pag. Te Muiderberg werd stelling genomen door 1-42 R.I. en 31 Bt. 6 veld (min een sectie); Muiden met omgeving werd bezet door II-7 R.I., 7 M.C. (min twee sectiën), 1-VII Bat.Pag. (min een sectie), 31 C.Mr. en een sectie van 31 Bt. 6 veld. De gehele bezetting te Muiden, Muiderberg en Naarden kwam onder bevel van C.-31 R.I. en C.-Groep Naarden werd opgenomen in de staf van VII Div. te Diemerbrug. 715 Bij de afmars viel de luitenant, die aan het hoofd moest rijden, wegens vermoeidheid, zoals hij zeide, uit. Vermoedelijk had het vooraan moeten rijden met de eerste kans op vijandelijk treffen hierop invloed. De compagnie ontving te 11.15 te Gouda van de sous-chef van het H.K.V. opdracht de naderingswegen af te sluiten, daar er tanks in opmars heetten te zijn naar Gouda.

NIMH | 1955 | | pagina 741