(Het Haagje)-Nieuwe Krakeling (N.O. van Zeist aan de kunstweg naar Wouden- berg)-Soesterberg achterhoededetachementen te plaatsen. Hiertoe werd ook 1-43 R.I. ter beschikking gesteld 1). De kolonel gaf de daartoe nodige opdrachten aan C.-35 R.I. en C.-43 R.I. 35 R.I. moest detachementen plaatsen te Odijk en bij station Driebergen, terwijl 43 R.I. de toegangswegen moest afsluiten in de lijn Nieuwe Krakeling-Kamp-kp. 84 aan de kunstweg Soesterberg-Amersfoort. C.-35 R.I. plaatste het detachement 111-35 R.I. te Odijk en de beide andere zwakke bataljons nabij station Driebergen. Elk der beide laatstgenoemde bataljons beschikte over enige stukken pag. en een sectie mortieren. C.-35 R.I. kreeg tevens de beschikking over een sectie artillerie van 10 veld 2). Deze sectie is door C.-II-35 R.I. in stelling gebracht op de beide kunstwegen nabij station Driebergen en naast elk stuk werd een stuk pag. geplaatst. Hiermede hoopte men oprukkende pantsers tot staan te brengen. C.-43 R.I. belastte 11-43 R.I. met toegevoegde wapens met het afsluiten van de kunst- en landwegen in de omgeving van Nieuwe Krakeling, 1-43 R.I. met de kunstweg Soesterberg-Amersfoort en het terrein ten Z. en ten N. daarvan. De opstelling van de achterhoeden blijkt uit schets/kaart Nr. D. 4. Bij de Nieuwe Krakeling heeft zich in de avond van 13 Mei het volgende voor gedaan. Aldaar was een opstelling ingenomen in twee lijnen, in elk waarvan pag. was opgesteld. Een lichtsignaal was vastgesteld, dat bij nadering van pantser- of vecht- wagens in de voorste lijn zou worden afgeschoten, teneinde de in tweede lijn staande pag. te waarschuwen. Om te controleren of het zichtbaar zou zijn, deed de C. ter plaatse, na vooraf gaande inlichting, het sein afgeven, doch de inlichting was in het bedekte terrein in de duisternis niet overal doorgekomen, met het gevolg, dat het vuur losbarstte, dat troepen op elkaar schoten en dat plaatselijk een paniek ontstond, waardoor twee luitenants in het bos verdwaalden en eerst de volgende dag in burgerkleding Utrecht wisten te bereiken, waar zij prompt in arrest werden gesteld. De voorm. T.B.O. had geen afschrift van het bevel van de C.V. ontvangen en evenmin afschriften van de terugtochtsbevelen van C.-II en IV L.K. Hij had daarom aan zijn ondercommandanten opgedragen, hem op zijn cp. te Huis ter Heide voortdurend te berichten, welke troepen waren gepasseerd. Aan de hand daarvan kon hij nagaan, of II en IV L.K. ver genoeg waren ge vorderd, om ook de achterhoededetachementen te laten teruggaan. Te 4.00 had hij de indruk, dat dit het geval was en gaf hij een waarschuwings bevel uit, om te rekenen op terugtocht op zijn nader bevel, waarna hij te 5.00 bevel gaf voor de terugtocht voor 35 R.I. op Woerden en W. daarvan en voor 43 R.I. 722 0 Uit een bewaard gebleven aantekening van de C. van het Vliegpark Soesterberg blijkt, dat deze te 17.00 telefonisch opdracht van de C.V. ontving om het vliegpark tegen het vallen van de avond te vernielen en 1-43 R.I. dan ter beschikking te stellen van C.-43 R.I. 2) De sectie is op verzoek van de voorm. T.B.O. door bemiddeling van de sous-chef van het H.K.V. beschikbaar gesteld. Vermoedelijk is deze gegeven door 1-12 R.A., doch noch de Afd.C., noch een der Bt.Cn. maakt daar in de rapporten melding van.

NIMH | 1955 | | pagina 748