op Kamerik en Zegveld. Deze terugtocht is met alle mogelijke middelen van ver sneld vervoer en te voet uitgevoerd. 43 R.I. werd gelegerd met de staf en II te Zegveld en I te Kamerik, 35 R.I. werd ondergebracht te Woerden en Rietveld. Uit de beschrijving van de terugtocht van II L.K. en van de gebeurtenissen bij 1-14 R.I. is gebleken, dat 4 R.H. na vertrek van deze achterhoededetachementen nog in Leersum was, terwijl 1-14 R.I. bij Werkhoven en Wikkenburg eerst na dat vertrektijdstip zijn opstellingen had ingenomen en dus geïsoleerd stond. In het terugtochtsbevel van de C.V. (blz. 81), dat niet aan de voorm. T.B.O. was toegezonden, was opgenomen, dat de achterhoededetachementen eerst op bevel van de C.V. mochten terugtrekken. De voorm. T.B.O. had in de namiddag van 13 Mei zijn opdracht ontvangen op het H.K.V. te Zeist en daarbij was hem dit niet medegedeeld. Hij heeft daarom op eigen initiatief het ogenblik van terugtocht bepaald, toen de laatste troepen van het Veldleger een uur te voren waren gepasseerd en toen van vijand nog niets was bemerkt. Op 14 Mei werd door de C.V. bepaald, dat 35 R.I. en 42 R.I. zouden worden gebruikt, om IV Div. weder op sterkte te brengen, doch tot uitvoering hiervan is het niet meer gekomen. De voorm. T.B.O. zelf werd belast met het bevel over II Div., toen de comman dant van die divisie werd belast met het bevel over II L.K. c. LUCHTVERDEDIGINGSKRING UTRECHT-SOESTERBERG Na de terugtocht was de toestand ten N. van de Lek de volgende (zie blz. 626). De Kringcommandant had zijn cp. gevestigd te Boskoop, hetgeen niet tijdig aan zijn ondercommandanten bekend werd. De C.-Lvd.groep Utrecht was te Utrecht gebleven. De C.-Lvd.groep Soesterberg had zijn cp. op 11 Mei gevestigd in een school te Utrecht en had deze in de avond van 13 Mei aanvankelijk moeten verplaatsen naar de verlaten cp. van de Kringcommandant te Utrecht. Vervolgens had hij weder zijn eigen cp. betrokken, die betere verbindingen gaf. De C.Lvd.groep Lek had zijn cp. verplaatst naar Woerden of Gouda (de juiste plaats is niet bekend). De C.-Lvd.groep Zalt-Bommel, van wiens Groep een deel ten N. van de Lek was terechtgekomen, had zijn cp. gevestigd te Lexmond, ten Z. van de Lek. De batterijen en pelotons ten N. van de Lek hadden de volgende opstellingen: - te Loenen: 12 Bt.Lu.A. en 41 Pel.Lu.Mitr., beide van Groep Soesterberg; - te Utrecht, nabij het fort aan de Biltstraat: 111 Bt.Lu.A., 38, 39, 40, 48 Pel. Lu.Mitr., alle van Groep Soesterberg; 723

NIMH | 1955 | | pagina 749