In de bevelen was gelast, dat de treinvervoeren zouden aanvangen te 21.00 en het inschepen in vaartuigen onmiddellijk. Volgens dit plan moesten uit de Valleistelling 41415 personen worden ver voerd per spoor en 45 045 te water, uit het gebied van Brig. A 7800 personen te water en van Brig. B 11100 personen te water. De wijze, waarop deze afvoer zich voltrok, wordt bij de behandeling der grote eenheden medegedeeld. Kon de inscheping en inlading over het algemeen volgens de plannen worden uitgevoerd, het transport naar de voorbereide vluchtoorden werd ernstig doorkruist wat het zuidelijke gedeelte betreft, door de luchtaanval op het hart van het land en de brugcomplexen bij Moerdijk, Dordrecht en Rotterdam, waardoor IJssel- monde en de omgeving van Rotterdam niet meer bereikbaar waren. Bij de veeafvoer bleek een bezwaar, dat de leidinggevende inspecteur zowel in het zuidelijk deel van de Valleistelling als in de Betuwe en het Land van Maas en Waal een taak had. Bovendien ondervond ook het veetransport de invloed van de Duitse luchtoperatie en moest het vee op andere plaatsen worden ontscheept dan was voorbereid. Dit spreekt duidelijk, wanneer men nagaat, dat de gehele veeafvoer uit het zuidelijke Grebbegebied en die over de Waal moesten plaats hebben naar Rotterdam, met uitzondering van Wijk bij Duurstede, dat op Ammerstol en Lekkerkerk moest afvoeren en dat de afvoer langs de Maas was voorberied met ontscheping te Gorinchem, Sliedrecht en Dordrecht. Van directe invloed was al dadelijk, zoals bij II L.K. zal blijken, de snelle op mars van de Duitsers over Westervoort-Arnhem. b. DE OPERATIËN OP 11 MEI 1940 Hoewel getracht is, de gegeven bevelen in de juiste volgorde te plaatsen, kan er niet voor worden ingestaan, dat dit is gelukt. In hoofdzaken is hetgeen omtrent de operatiën is medegedeeld, echter wel juist. Op een bericht te 2.15 van C.-Oostfront-Vg.Holland, dat parachutisten bij Moordrecht daalden, ontving C.-III L.K. bevel van de C.V., een compagnie op auto's naar Gouda te zenden. Tezelfder tijd werd bericht ontvangen, dat parachutisten daalden bij Rijnauwen, welk bericht aan C.-Oostfront werd doorgezonden. De T.B.O., die was uitgeweken van Apeldoorn naar Uddel, bevond zich te 3.00 L) te Uddel met 60 man 2) en verzocht, na een uiteenzetting van de toestand, nadere bevelen. Hij ontving opdracht, op Amersfoort terug te gaan. C.-Groep IJssel-Noord, wiens bataljons zich nog geheel aan de IJssel bevonden, ontving te ongeveer 5.00 telefonisch bevel van de C.V. (persoonlijk), zo onop vallend mogelijk op Amersfoort terug te trekken. Te 3.00 was het III L.K. geheel over de Waal. 50 (Zie schets/kaarten Nrs. B 3, C 4, 6, 18, 21 en 25) 0 Volgens de T.B.O. moet dit eerder zijn geweest. 2) De vorige avond te 20.00 was een gedeelte van de Staf van de T.B.O. op het H.K.V. aangekomen.

NIMH | 1955 | | pagina 74