SLOTBESCHOUWING Aan het slot van de beschrijving van de operatiën van het Veldleger is een overzichtelijke beschouwing gewenst. De strijd van het Veldleger omvatte de vertragende actie van grenstroepen, ge vechten van lichte troepen, de verdediging tegen een methodische aanval in voor bereide stellingen en een terugtocht. Bovendien werden door III L.K. en Brig. B omvangrijke verplaatsingen uitgevoerd, bij Brig. B onmiddellijk gevolgd door inzet in de strijd. De operatiën ondervonden de invloed van het gebrek aan luchtstrijdkrachten, het gebrek aan reserves en de strategische verrassing, die de Duitsers uitvoerden door de luchtaanval op het hart van het land. De reeds zwakke luchtmacht leed zodanige verliezen, dat de steun aan het Veldleger uiterst gering werd. Van de beschikbare legerkorps- en divisiereserves, die reeds van geringe sterkte waren, eiste de O.L.Z. voor de strijd in Zuid-Holland onmiddellijk troepen ter sterkte van twee regimenten op, terwijl bovendien het enige beschikbare eskadron pantserwagens en later nog weder enige compagnieën pag. moesten worden afge staan. Het Oostfront-Vg.Holland, op 10 Mei onder bevel gesteld van de C.V., was toen, buiten de Groep Merwede, bezet door vijf bataljons. Ook deze moesten worden afgestaan, gedeeltelijk om in Zuid-Holland te worden ingezet, gedeeltelijk om bij Amsterdam beschikbaar te zijn voor het geval dat ook daarop een aanval uit de lucht zou worden uitgevoerd. Het gevolg was, dat dit front van troepen werd ontbloot en dat de C.V. zes eskadrons voor bewaking daarheen moest zenden. Door de verplaatsing van III L.K. en Brig. B kwam Brig. B als enige leger reserve beschikbaar, vermoeid door zware marsen, gedesillusioneerd door het moeten verlaten van de voorbereide stellingen, zonder verbindingsmaterieel en aan infanterie sterk een regiment a drie bataljons, een regiment a twee bataljons zonder R.C., en een verzwakt grensbataljon. Toen de strijd bij II L.K., veel spoediger dan verwacht was, leidde tot de nood zaak om te gaan afgrendelen en tegenaanvallen, moesten deze troepen worden in gezet en bovendien was de C.V. genoodzaakt, versterkingen te laten aanrukken van IV L.K. en Brig. A. Op grond van de conclusies, die uit de le Wereldoorlog waren getrokken, was vóór het uitbreken van de oorlog in 1940 een langzamer tempo van het verloop van een aanval op een voorbereide stelling gedacht, dan dit het geval bleek te zijn. Het voornemen van de O.L.Z. om de door het Veldleger afgestane reserves nog tijdig te kunnen terugzenden, kon niet worden uitgevoerd, omdat de luchtaanval op 's-Gravenhage en op de as Moerdijk-Rotterdam niet slechts I L.K. en Lt.Div., doch ook de afgestane troepen tot het einde van de 5-daagse strijd bond. 725 Onder Veldleger te verstaan het ressort van de Commandant van het Veldleger, waarin dus de grenstroepen tussen de Maas en de provincie Drente, de Luchtverdedigingskring Utrecht-Soester- berg en het Oostfront-Vg.Holland waren inbegrepen.

NIMH | 1955 | | pagina 751