De verplaatsing van Brig. B, te 24.00 aangevangen, verliep zonder incidenten. Te 5.00 waren over de Waal de treinen, een Afdeling artillerie, de brigade-reserve en het teruggekomen deel van Groep Maas-Waal. De vijand drong niet op. Van de Groep Betuwe was 111-43 R.I. (zonder treinen) te Leerdam aangekomen, terwijl 8 G.B. (gedeeltelijk) en de treinen van 111-43 R.I. te Lienden als reserve waren geplaatst. C.-Groep Betuwe was gewond. Te 5.20 berichtte C.-IV L.K., dat de bereden eskadrons van 1 en 4 R.H. binnen de stelling waren teruggenomen, terwijl 1 R.H. (zonder bereden eskadrons) zich nog in de lijn Nijkerkerveen-Nijkerk bevond. Een bericht meldde, dat de brug bij Heusden op last van C.-3-2 R.H. te 5.55 was vernield, terwijl te 6.20 een bericht vanC.-III L.K. melding maakte van het landen van parachutisten tussen Zaltbommel en Hedelx). Sedert de vroege morgen was een aanval op de voorposten van IV Div. voor de Grebbeberg aan de gang. Het is niet meer na te gaan, welke berichten de C.V. daaromtrent bereikten. In de loop van de morgen kwamen vluchtelingen met ver warde verhalen binnen. Er werden vuren afgegeven door de artillerie van IV Div. en de vijand bevuurde de Grebbeberg. Een juist inzicht in het verloop van de aanval bestond er niet. Te 7.45 meldde de T.B.O. zich op het H.K.V. en in de loop van de dag kwamen de onderdelen van Groep IJssel-Noord in Amersfoort aan. De O.L.Z. heeft te 8.45 machtiging verstrekt, de bruggen bij Hedel en Zalt bommel te vernielen. De brug bij Hedel was echter reeds te 8.00 vernield, terwijl de vernieling van de bruggen te Zaltbommel te 13.00 plaats had. De militaire jukbrug te Drongelen werd op last van C.-III L.K. vernield. 3-2 R.H., teruggetrokken op Neer Andel (7 km Z.O. van Woudrichem), werd door de C.V. ter beschikking gesteld van de C.-Groep Merwede voor het doen van verkenningen 2) en het bestrijden van parachutisten. Te omstreeks 8.30 3) ontving de C.V. opdracht van de O.L.Z., artillerie ter beschikking van C.-Lt.Div. te stellen, welke divisie over de Noord moest op rukken naar Waalhaven. De C.V. gaf hierop telefonisch bevel aan C.-III L.K., zo spoedig mogelijk 1-11 R.A. (min een batterij) over Molenaarsgraaf en Sliedrecht (dus N. en Z. van de Linge) ter beschikking van C.-Lt.Div. te stellen. Later is ook de derde batterij daarheen gezonden. Ongeveer 10.00 verzocht C.-Groep Merwede om pag. voor het Vak Sleeuwijk. Hij berichtte, dat 3-2 R.H. zeer voorbarig op Gorinchem was teruggetrokken, doch over Sleeuwijk was uitgezonden naar de Maasdijk ter verkenning. Volgens de Groeps-C. was een grote stroom parachutisten gedaald in de Bies- bosch. Te 12.50 gaf de O.L.Z. opdracht, alle pantserwagens naar 's-Gravenhage te zenden. Hieraan heeft de C.V. in zoverre voldaan, dat het 2e Eskadron Paw. (min 51 0 Vermoedelijk uit een beschadigd of verdwaald vliegtuig. 2) De brug bij Keizersveer was nog intact en bewaakt. 3) Het juiste tijdstip is niet bekend. C.-I-ll R.A. ontving het bevel, overgebracht door een officier, te ongeveer 9.30.

NIMH | 1955 | | pagina 75