735 Bijlage A. Ill COMMANDANT VAN HET VELDLEGER H.K.V., 5 April 1940 Ex. Nr. Sectie I Nr. 16 P Bijlage: een schets PERSOONLIJK Persoonlijke Aanwijzingen voor den C. van het Ille L.K. ter uitvoering van de hem in afdruk verstrekte Persoonlijke Aanwijzingen van den O.L.Z. van 30 Maart 1940, Afd. Landmacht, Sectie I, Nr. 29 P. 1. In afwijking van bovenbedoelde aanwijzingen wordt het Ille L.K. aangevuld met 6 Bataljons en aanvankelijk met St.-32 R.I. Het Ille L.K. zal uiteindelijk zulks eveneens in afwijking van bovenbedoelde aanwijzingen - de Waal en Lingestelling bezetten van IJzendoorn (niet inb.) tot de aansluiting bij de Groep Merwede, terwijl Brigade B legerreserve zal worden achter dit front. Ill L.K. (Vie Div.) heeft bij IJzendoorn aansluiting aan Brig.A. Scheidingslijn met Brig.A.: Luchtenberg (A)-Ingen (A)-Ommeren (A)-Kp. 25,5 (spoorlijn Kesteren-Tiel)-IJzendoorn (A). 2. Voor de bezetting van de Waal-Lingestelling dient de bijgevoegde schets als handleiding, waarin de opstelling tot in Bataljons is aangegeven. 3. Door mijne zorg worden van de te mijner beschikking gestelde, in pt. 1 bedoelde zes Bataljons gedirigeerd: St.-32 R.I. (uit Groep Lek) en drie bataljons uit de Vg.Holland naar het Waalvak IJzendoorn (niet inb.)-Tiel (niet inb.) teneinde met deze drie Bataljons naast elkaar de Waal aanvankelijk te bezetten en in aansluiting aan een Bataljon van 44 R.I. van Brigade A.; voorts een Bataljon naar Geldermalsen, een Bataljon naar Beesd en een Bataljon naar Buren. 4. De terugtocht uit de aanvankelijk ingenomen achterwaartsche concentratie geschiedt in de volgende phasen: a. Terugnemen van het gros van III L.K. achter de Maas met een deel achter de Waal; b. Terugnemen van III L.K. achter de Waal; c. Terugnemen van Brig.B (met een Regiment Infanterie en een Afd. van Vie Div.) over de 5. Het teruggaan achter de Linge zal eerst op mijn bevel plaats hebben, naarmate de inundatiën vóór die stelling voldoende zijn gesteld. 6. Uitvoering ad. a. Uiterlijk in den nacht volgende op den dag van grensoverschrijding (Dag D) moet III L.K. Noord van de Maas zijn teruggegaan. Vie Div. overschrijdt de Maas en de Waal bij Oyen en Tiel met ongeveer 2/3 van de sterkte. Een Regiment Infanterie en een Afd. A. marcheeren door tot achter de Waal, terwijl een R.I. en een Afd. A. worden achtergelaten aan het Maasvak Maasbommel-Heerewaarden, teneinde de Zuid flank van Brig.B te be veiligen. Dit R.I. en deze Afd. A. treden daarna tijdelijk - totdat de terugtocht over de Waal is volbracht - onder de bevelen van C.-Brig. B. Ongeveer 1/3 van Vie Div. gaat over de Maas bij Het Wild. Ve Div. overschrijdt de Maas en de Bergsche Maas bij Hedel en Heusden. Een R.I. en een Afd. A. moeten de Waal bij Zaltbommel overschrijden en het Waalvak tusschen Varik en Opijnen bezetten. Aan: C.-III L.K. Ex. Nr. 11 t/m 15. Afdruk aan: O.L.Z. Ex. Nr. 16 t/m 20. en schets alleen aan C.-III L.K. Waal.

NIMH | 1955 | | pagina 761