741 Van het hoogste belang voor de verdediging zijn: - de Heijmenberg met voorliggend inundatie-toevoerkanaal (de Buiten Greb); - het dorp Veenendaal en de Emmikhuizerberg; - de toegangen over Scherpenzeel; - de stad Amersfoort en omgeving. d. Indien de stelling Zuid van den Spoorweg Utrecht-Ede mocht worden ingedrukt, den vijand terugwerpen. e. Bij doorbreking over een breed front Noord van dien spoorweg en Zuid van Amersfoort moet opnieuw weerstand worden geboden in de lijn: Kp.58 aan de spoorlijk Utrecht/Ede Maarsbergen/Heetveld (vt. 155-456) Treek (vt. 155-457) Bavoor (vt. 156-459) Heiligenbergerbeek Amersfoort, waarbij de Noord van de spoorbaan Utrecht/Ede te verbreeden en op te zetten Grift tot Roode br. en de eveneens op te stuwen Luntersche Beek als vechtwagenhindernis kunnen dienen. f. Noord van Amersfoort geldt het volgende. De kleine Melmweg moet t.z.t. volgens nadere bevelen als grendellijn worden ingericht en aansluiten over Hogerhorst met den rechtervleugel van de bochtafsnijding waarvan het werk bij Krachtwijk deel uitmaakt. Van dit punt over Hogerhorst naar het voetveer en ter plaatse van den Kleinen Melmweg is een kade opgeworpen, terwijl de Eem nabij genoemd voetveer op mijn nader bevel door een stuwdam wordt afgesloten, zoodat het gebied Oost van den Kleinen Melmweg en Z.W. van de Eem kan worden geïnundeerd tot een peil van 0,50 N.A.P. Hiermede bij het kiezen van de aanvankelijke tusschen- verdediging in dit gebied rekening te houden. Een eventueel desondanks over het front Glashut-Krachtwijk doorgedrongen tegenstander moet tegen deze inundatie en de Eem worden teruggeworpen. g. Het geraamte voor de hardnekkige verdediging van de frontlijn wordt gevormd door de bezetting van de aanwezige flankeerende zware mitrailleur-beton-kazematten, de frontale stalen koepels voor zware mitrailleurs en de kazematten voor lichte mitrailleurs, voor pag. zoomede door de traditor-kazematten dienend voor flankeerend vuur achter de frontlijn. 4. a. Algemeen beloop van de hoofdweerstandsstrook In de hws. moeten worden opgenomen: De Heijmenberg, Veenendaal, het Fort a.d. Buurtsteeg bij kp.67 aan de spoorlijn Utrecht/ Ede, de batterij op den Schalmdijk, de linie van de Jufvrouw Wijk, de Emmikhuizerberg, de spoorbaan Utrecht-Ede tot de Liniedijk, de Grebbeliniedijk, Grebbelinie (dijk van het Valleikanaal) tot en met het Werk aan de Glashut, de Oostelijke Eemdijk van de Glashut tot Krachtwijk, het Werk bij Krachtwijk; voorts de Oostelijke Eemdijk tot het IJsselmeer. b. Algemeen beloop van de lijn der voorposten Weerstandbiedened resp. waarschuwende voorposten op te stellen in een algemeene lijn, loopende van ongeveer pl.45,6 aan den Neder Rijn PI. 2 a.d. kunstweg Rhenen-Wage- ningen Slagsteeg Dragonder (vt. 168-449) over Ederveen naar Schans a.d. Groeper- kade genaamd Voorwerk a.d. Engelaar (vt. 163-453) Scherpenzeel O. uiteinde Rofïelaarskade Voorwerk aan de Asschatterkade School (vt. 160-461) Vinken- hoef= Kp.25 spoorlijn Amersfoort/Nijkerk Kattenbroek (vt. 154-465)= de Bommen (vt. 153-467)= Zeldert Spakenburg (vt. 154-474). Voorpostenopstellingen met weerstandbiedende taak, die niet zijn aangeleund, moeten compagnies- en waar noodig sectiesgewijze naar alle zijden verdedigbaar zijn steunpunten 5. Scheidingslijnen; achtergrens L.Kn. a. Scheidingslijn tusschen brigade A eenerzijds en II L.K. en de troepen onder bevel bvan den T.B.O. anderzijds: De Neder Rijn tot pl.38 (bij 11 L.K.) Neder Rijn Oost van pl.38 tot Kandia (vt. 16-61) (bij Brig.A.) Oude Rijn tot grenspaal 670 (bij Brig.A.) Kerk te Elten. b. Scheidingslijn tusschen II L.K. en IV L.K. Kunstweg van Hotel (vt. 151-455) naar Woudenberg (aan II L.K.) Woudenberg (aan II L.K.) een lijn op 200 m Z.O. van en evenwijdig aan de Roffelaarskade KL Donke laar (vt. 161-456) driesprong kunstwegen in vt. 166-457 Valk (vt. 175-459) Uchelen (aan IV L.K.) Twello (aan IV L.K.).

NIMH | 1955 | | pagina 767