een Pel.) en de beide verouderde sectiën van 1 en 4 R.H. zijn weggezonden, zodat ten behoeve van het nog voor de stellingen aanwezige 1 R.H. (van IV L.K.) een peloton beschikbaar bleef. Te 13.00 gaf de O.L.Z. persoonlijk inlichtingen aan de C.V. omtrent het op treden van de 5e colonne in 's-Gravenhage, zoals een aanval op het politiebureau en elders 1), de strijd in Wassenaar, waaraan burgers en personen in Ned. uniform zouden deelnemen enz. De O.L.Z. deelde mede, dat hij indien de Ministerraad door opdringen van de vijand in diens handen zou vallen, de verdediging met alle middelen verder zou voeren. Voorts gaf de O.L.Z. opdracht, weder twee bataljons en een batterij 10 veld ter beschikking van C.-Vg.Holland te stellen en wel een bataljon en de batterij 10 veld over Montfoort naar Gouda, een bataljon te Kruisweg, ten O. van Zoeter- meer-Zegwaard. Voor vervoer kon worden gebruik gemaakt van dezelfde auto's, die de eerste regimenten hadden vervoerd. Er moest over Montfoort worden ge reden, omdat de brug in de grote weg bij Gouda was vernield. Ter uitvoering wees de C.V. het bataljon uit de Groep Utrecht (11-25 R.I.) en een batterij 10 veld van II L.K. voor Zoetermeer-Zegwaard aan, het bataljon uit de Groep Lek (11-32 R.I.) voor Gouda. Er ging (vermoedelijk te ongeveer 13.30), nadat verschillende telefonische bevelen waren voorafgegaan, een bevel uit van de C.V., dat het volgende inhield: 52 C.-III L.K. wordt belast met het gezamenlijk bevel van III L.K. en Brig.A. 2). Brig. G wordt afgelost. De bataljons worden ingedeeld bij de regimenten van III L.K. De generaal-majoor Dames wordt belast met het bevel over de Groep Merwede. De staven van Brig. G en Groep Merwede worden vereenigd. Hoofd Sectie V van St.-Brig. G met toegevoegd personeel komt ter beschikking van C.-III L.K. 3). De Groep Merwede komt onder rechtstreeksch bevel van de C.V. Brig. B wordt Veldlegerreserve en legert in het rayon Amerongen-Wijk bij Duurstede- Beusichem-Maurik-Amerongen. Een R.I. der Brig. B wordt op door C.-III L.K. te bepalen tijdstip verplaatst naar het rayon Vianen-Lexmond-Hei en Boeicop-Culemborg-Vianen 4). De artillerie van Brig. B wordt ingedeeld bij III L.K. ter verdediging van het vak Wadenoijen- Echteld. Nadat Brig. G is opgenomen in III L.K., komen de overcomplete Reg. staven ter beschikking: a. een ter vervanging van St.-29 R.I. b. een in de Groep Merwede 5). III L.K. moet de verdediging van de Betuwe-stelling (Brig. A) en de Linge-Waalstelling voeren, met dien verstande, dat, zoolang naar het oordeel van C.-III L.K. de stand van de inun- 4) Deze berichten, die de O.L.Z. hadden bereikt, bleken later onjuist te zijn. De verwarring in 's-Gravenhage was echter groot. 2) Aanvankelijk luidde het bevel, dat ook Brig. B onder bevel van C.-III L.K. kwam, doch dit is gewijzigd. 3) Hoofd-Sectie V. van St.-Brig. G was belast met het technisch gedeelte van het inrichten van de Lingestelling. 4) Deze verplaatsing is door de loop der gebeurtenissen niet uitgevoerd. 5) St.-25 R.I. is vrijwel onmiddellijk naar de Groep Merwede gezonden, waar de R.C. het bevel kreeg over het Vak Leerdam.

NIMH | 1955 | | pagina 76