De inundatie van de Lingegebieden bracht het probleem met zich van de evacu atie van de bevolking en het vee, welke niet was voorbereid. De C.V. had aan C.-III L.K. bevel gegeven, voorbereidingen te treffen voor evacuatie uit een gebied van 5 km vóór tot 3 km achter de frontlijn. Hij had aan de O.L.Z. voorgesteld, de bevolking voorlopig te doen uitwijken naar Culemborg en Vianen. Te 19.00 seinde de O.L.Z., dat de C.V. de evacuatie in het Lingegebied zelf kon bepalen en ook zelf de vluchtoorden kon aanwijzen, doch uitsluitend in zijn eigen gezagsgebied. De uitvoering werd opgedragen aan C.-III L.K. en aan C.-Oostfront-Vg. Holland, met dien verstande, dat C.-III L.K. zou zorgen voor afvoer te voet tot Vianen en Culemborg en dat C.-Oostfront voor verder vervoer zou zorgen naar de vluchtoorden, die moesten worden gekozen ten W. van het Merwedekanaal in het gebied tussen Lek en Oude Rijn. Zie omtrent deze afvoer verder bij III L.K. en Oostfront-Vg.Holland. Door het gesloten zijn van de brug bij Tiel had de afvoer van de ingeladen bevolking van Druten en Beneden-Leeuwen niet kunnen plaats hebben, zodat deze weder te Druten werd ontscheept. Te ongeveer 10.00 gaf de O.L.Z. het waarschuwingsbevel voor het evacueren van de bevolking van Amersfoort, Zeist en Driebergen, voor zoveel behorende tot rubriek d. 1, (zie Bijlage A. VII), terwijl deze evacuatie zelf te 17.00 werd bevolen. Dit betrof treinvervoer uit Amersfoort van 23 400 inwoners met 24 treinen, uit Zeist van 6000 personen met 6 treinen, uit Driebergen van 4000 personen met 4 treinen, welke vervoeren op 12 Mei te 21.00 zouden beginnen. Door het vertrek van de beide laatste bataljons van het Oosftront-Vg.Holland (ten N. van de Groep Merwede) was dat front geheel van troepen ontbloot, zodat de Front-C. dringend aan de C.V. verzocht, troepen voor bewaking van forten, vitale punten enz. beschikbaar te stellen. Door het terugnemen van de bereden eskadrons van 1 en 5 R.H. en het terug trekken binnen de stelling van 4 R.H. waren deze eskadrons beschikbaar. De C.V. bepaalde nu te ongeveer 14.00, dat, met achterlating van het nodige personeel voor verzorging van de paarden, de eskadrons tot rijwieleskadrons moesten worden omgevormd en dat IV L.K. per auto moest zenden 2 eskadrons naar de Groep Naarden en 2 eskadrons naar de Groep Nieuwersluis, terwijl II L.K. 2 eskadrons moest zenden naar de Groep Utrecht. Intussen was volgens de te ongeveer 3.00 gegeven bevelen te 6.20 een compagnie van 111-36 R.I. per auto gezonden naar Gouda voor bewaking van het Staf kwartier van C.-Oostfront, was te 11.30 aan C.-III-25 R.I. opgedragen, een Comp. 53 datiën Z. van de Linge een krachtige verdediging nog niet waarborgt, III L.K. de verdediging aan de Waal voert. C."UI LK- krijgt het militaire gezag in het gebied, waar tot nu toe Cn.-Brigs. A en G het militair gezag uitoefenen, alsmede in den Bommelerwaard, voor zooveel niet behoorende tot het gezagsgebied Groep Merwede. Cn.-Brigs. A, B en G oefenen geen militair gezag meer uit.

NIMH | 1955 | | pagina 77