te zenden naar Vianen ter bewaking van de brug over de Lek en werd te 17.00 bevel gegeven aan C.-III-25 R.I., een Comp. te zenden naar Zijderveld ter be waking van het inundatiewerk bij de kruising van de weg Vianen-Beesd met de Diefdijk. De oorsprong van deze laatste twee bevelen is niet meer met zekerheid bekend, doch hield waarschijnlijk verband met de landing van parachutisten bij Gouda en andere plaatsen, die deden vrezen voor aanvallen van Duitse parachutisten op vitale punten. De T.B.O. ontving opdracht, uit de troepen, welke uit zijn gebied waren terug gekeerd, twee regimenten a twee bataljons te vormen, onder bevel van de voor malige Cn. van Groep IJssel-Zuid (C.-35 R.I.) en Groep IJssel-Noord (C.-41 R.I.), welke regimenten ter beschikking zouden komen van resp. Cn.-II en IV L.K. Van de O.L.Z. werd bericht ontvangen, dat C.-Peel Div. zich te Tilburg bevond en met een Frans generaal te Oostmalle had geconfereerd. Franse lichte troepen waren in 's-Hertogenbosch geweest, doch weder teruggetrokken. De gemotoriseerde Franse troepen rukten langzaam op; de hoofdmacht van het Franse leger was eerst na 3 a 4 dagen te verwachten. Generaal Gamelin (de Franse opperbevelhebber) had toegezegd, op Moerdijk te zullen doen aanvallen. Een gemechaniseerde divisie was in Zeeland 1). Gevechtsvliegtuigen van de Engelsen zouden op 11 Mei ter beschikking komen. Op de vleugel van de Peel-Raamstelling bij Weert en Dorplein werd gevochten; deze vleugel was nog niet teruggenomen. Te 14.15 seinde de C.V. aan de O.L.Z., dat 's-Hertogenbosch door de Duitsers was bezet en dat de verbinding met C.-Peel Div. was verbroken 2). Wat de luchtstrijdkrachten betreft, werd de indeling tengevolge van de gewijzigde toestand als volgt geregeld: Zodra de uitgeschakelde II Verk.Gr. weder geformeerd zou worden, zou deze ter beschikking worden gesteld van Groep Merwede. Een verkenning, in de morgen uitgevoerd door I Verk.Gr., had uitgewezen, 54 I Verk. Gr. te Middcnmeer, ter beschikking van IVL.K.; III Verk. Gr. te Ruigenhoek, ter beschikking van II L.K. IV Verk. Gr. te Haamstede, ter beschikking van III L.K. (inclusief Brig. A) en tijdelijk van Groep Merwede. In werkelijkheid was er een gemechaniseerde lichte divisie en een gemotoriseerde verkennings groep in Noord-Brabant opgemarcheerd, was een gemotoriseerde verkenningsgroep naar Zeeland gezonden, (in afwachting van een gemengd detachement onder Generaal Durand), welke groep de bestemming had, eveneens naar Noord-Brabant op te rukken (zie noot op blz. 45). 2) Dit bericht, vermoedelijk afkomstig van C.-III L.K., was niet juist, wat 's-Hertogenbosch betreft. Deze stad is eerst in de vroege morgen van 12 Mei door de Nederlandse troepen ontruimd. Het verbreken der verbinding met C.-Peel Div. was waarschijnlijk het gevolg van het vernielen van de bruggen bij Hedel.

NIMH | 1955 | | pagina 78