zo nodig geheel of gedeeltelijk over 1-24 R.I. en 1-16 R.A. kon beschikken. (C.- Brig.B ontving dit laatste bevel telefonisch van C.-II L.K. op 12 Mei te 5.15). Voor het vak van IV L.K. hadden de onder bevel van C.-l R.H. nog vóór de stelling aanwezige lichte troepen de eerste aanraking met vijand. Het ter ver kenning uitgezonden eskadron pantserwagens had in de middag bericht, dat zich te Beekbergen vijandelijke troepen bevonden. Een ter opsporing van parachu tisten uitgezonden peloton had in de late namiddag aan de spoorweg naar Apel doorn, 2 km ten Z. van Barneveld aanraking met vijand gehad, waarbij verliezen waren geleden en een peloton pantserwagens was bij Voorthuizen op vijand ge stoten. Vervolgens was een eskadron te 18.00 op 2 km ten N.W. van Terschuur aangevallen door Duitse pantserwagens, die waren teruggedreven. De verplaatsingen van III L.K. en Brig. B hadden verschillende verplaatsingen van de Lvd.groepen ten gevolge. 115 Bt.Lu.A. werd in de vroege morgen van Heusden verplaatst naar Gorin- chem. 98, 99 Pel.Lu.Mitr. werden van Heusden verplaatst naar Leerdam. 92 Pel.Lu.Mitr. werd van Drongelen verplaatst naar Leerdam. 114 Bt.Lu.A. werd van Keizersveer verplaatst naar Gorinchem. 112 Bt.Lu.A., 87, 88 Pel.Lu.Mitr. werden van Brakel-Herwijnen verplaatst naar Leerdam. 20 Bt.Lu.A., 91, 93 Pel. Lu.Mitr. werden van Waardenburg verplaatst naar Culemborg en onder bevel van C.-Lvd. Groep Lek geplaatst. Alle luchtdoelbestrijdingsmiddelen aan Maas en Waal waren nu teruggenomen, met uitzondering van de 113e Bt.Lu.A. en het 81 Pel.Lu.Mitr. te Tiel. De voorste rij verdedigde punten aan de rivieren was dus: Tiel, Geldermalsen, Leerdam, Gorinchem, daarachter Eek en Wiel, Culemborg, Vianen. Wat het brugmaterieel van V.P.T., S.B.T. en Veerd. betreft, moesten de brug gen en veren op de Waal worden afgebroken en het materieel in veiligheid worden gebracht. De C.V. heeft bevel doen geven, het materieel naar de Lek te vervoeren, doch dit werd doorkruist door een bevel van de D.E.V., dat het materieel te Gorinchem moest worden verzameld. Het varende materieel kon slechts via Gorinchem en het Merwedekanaal naar de Lek worden verplaatst, zodat hier aanvankelijk geen conflict uit kon voortkomen. De gesprongen bruggen te Zaltbommel vormden gedeeltelijk een belemmering voor doorvaart, hetgeen de oorzaak is geweest, dat bij VI-S.B.T. het materieel (43 schepen) is tot zinken gebracht, waarvan slechts 7 schepen overbleven, terwijl er bovendien hinder werd ondervonden van vuur van eigen troepen op de N. oever van de Waal. Bij de behandeling van III L.K. zal worden medegedeeld, wat van de verplaat singen is terecht gekomen. C.-V.P.T. verplaatste zijn cp. naar Schoonhoven, C.-S.B.T. vertrok met zijn staf naar Culemborg en C.-Veerd. naar Vianen. 58

NIMH | 1955 | | pagina 82