oosten te vervoeren. In overeenstemming hiermede is, dat C.-Aut.Reg. mededeelt, opdracht te hebben ontvangen, om twee bataljons uit Wijk bij Duurstede te ver voeren naar Amerongen en Leer sum en dat 29 R.I. te 16.00 is gealarmeerd en in beweging is gezet. C.-Brig. B heeft voorts (vermoedelijk zeer kort daarna) door tussenkomst van C.-II L.K. opdracht ontvangen, met alle beschikbare krachten op te rukken naar Rhenen. Hoe dit bevolen is, staat niet vast. C.-II L.K. meldt in zijn verslag, dat de C.V. te 15.30 bevel gaf aan C.-Brig. B L), om met alle beschikbare krachten op te rukken naar Rhenen, waarna zijnerzijds contact met C.-Brig.B werd opgenomen. Deze brigadecommandant zelf meldt in zijn verslag, dat hij telefonisch bericht kreeg van C.-II L.K., dat de Duitse troepen bij Rhenen waren doorgedrongen en dat met machtiging van de C.V. alle onderdelen van Brig. B met spoed in de richting Rhenen moesten worden aangezet, ten einde de vijandelijke opmars tot staan te brengen. Deze redactie verschilt in zoverre van die van C.-II L.K., dat hierin gelezen zou kunnen worden, dat het bevel voor opmars naar Rhenen, met machtiging van de C.V., door C.-II L.K. was gegeven, hetgeen, gezien de hierna genoemde bevelen van de C.V., vermoedelijk niet juist is. De onderdelen van Brig. B, die reeds te Amerongen waren aangekomen, waren reeds ter beschikking van C.-II L.K. gesteld, doch uit bovenstaand bevel van de C.V. bleek niet, dat de Brig. B nu geheel onder bevel werd gesteld van C.-II L.K. en, zoals bij de beschrijving van II L.K. en Brig. B zal blijken, heeft dit tot gevolg gehad, dat de brigadecommandant geen andere taak in de gevechten om de Grebbe- berg heeft gehad, dan het ter beschikking stellen van nagenoeg alle onderdelen van zijn brigade. Zijn bevelen, na ontvangst van het bevel van de C.V., hielden in, dat de troepen van zijn brigade werden verzameld bij Amerongen, teneinde naar behoefte te worden ingezet richting Rhenen. Uit het volgende zal blijken, dat de C.V. de brigade onder bevel stelde van C.-II Div. De C.V. heeft ongeveer tussen 15.30 en 16.00 persoonlijk, telefonisch, bevelen gegeven van de volgende inhoud: aan C.-Brig. A: aan C.-II Div.: 64 De brigadecommandant moet een bataljon van de brigadereserve over de Rijn brengen, ten einde mede te helpen, de Grebbeberg te heroveren2); De vijand is bij de Grebbeberg in de hws. doorgedrongen, doch heeft de spoorlijn niet over schreden. Brig. B wordt langs de weg AmerongenRhenen ingezet. 0 De telefonische verbinding liep via St.K.-II L.K. 2) Er is in de gedachtenwisseling met C.-Brig.A sprake geweest van 8 G.B. C.-Brig.A. heeft echter 1-46 R.I. daarvoor aangewezen.

NIMH | 1955 | | pagina 88