In de avond kwamen nog de volgende berichten binnen. Te 21.30 meldde C.-Groep Merwede, dat in de middag te Klundert een Franse gemotoriseerde colonne aanwezig was, ten minste een regiment sterk. Een bericht, afkomstig van het Commando Zeeland, hield in, dat de Peel Divisie op Walcheren verzamelde en werd gereorganiseerd. Van de bataljons, welke C.-IV L.K. had gezonden, was er één zoek, terwijl het andere (111-20 R.I.) bij II L.K. was aangekomen. In de late avond meldde zich bij de C.V. de C. van 1-9 R.A., de Afd. 10 veld, die door C.-IV L.K. naar II L.K. was gezonden. De Afdeling was door C.-II L.K. niet nodig geoordeeld en weder terugge zonden naar IV L.K. Zij werd op IV L.K. terug gedirigeerd. Aan het eind van de avond werd op het H.K.V. de toestand verschillend be oordeeld. De hoeveelheid troepen, die naar II L.K. waren gedirigeerd, gaven de hoop, dat de vijand tot staan gebracht zou kunnen worden en zou kunnen worden teruggeworpen. Daartegenover stonden echter de berichten omtrent de weinige weerstands kracht, die onze troepen toonden en bestond geen vast vertrouwen in de leidine bij II L.K. en IV Div. Een duidelijk inzicht in hetgeen zich op de Grebbeberg afspeelde en hoe de uitvoering der verschillende troepenbewegingen was, bestond er niet. Er zijn geen voldoende gegevens voorhanden, om te beoordelen, welk inzicht er bij de C.V. bestond in de toestand bij II Div. en IV L.K. Welwas bekend, dat bij II Div. de vijand krachtiger optrad en dat ook bij IV L.K. de Duitsers voor de stelling stonden en dat bij de voorposten van VIII Div. gevechten waren geleverd. Onder de geschetste omstandigheden was het noodzakelijk, rekening te houden met de mogelijkheid, dat de aanval op de Grebbeberg zou kunnen leiden tot een doorbreking, die een terugtocht op de Vg.Holland noodzakelijk zou maken. Reeds is medegedeeld, dat maatregelen waren genomen voor het stellen van de inundatiën op het Oostfront-Vg.Holland. In de late avond werden voorlopige aanwijzingen voor een eventuele terugtocht naar het Oostfront-Vg.Holland gereed gemaakt, die echter eerst in de morgen van 13 Mei zijn verzonden Luchtstrijdkrachten Ten behoeve van II L.K. heeft III Verk. Gr. te 5.05 en 7.10 een toestel uitge zonden, onder bescherming van 3 jachtvliegtuigen, met de opdracht, de kunst wegen Ede-Arnhem-Westervoort en Arnhem-Loenen-Deventer, alsmede de ge noemde oorden te verkennen. Het resultaat was negatief. Bij Ede hadden geen waarnemingen kunnen worden verricht, tengevolge van aanvallen van overmachtige Duitse luchtstrijdkrachten. 70 Het is niet met zekerheid meer na te gaan, wanneer deze zijn opgemaakt en waardoor vertraging m de verzendmg heeft plaats gehad.

NIMH | 1955 | | pagina 94