Daar het nog bij 2 Lv.R. beschikbare personeel uitgeput was en dringende reparaties aan het materieel nodig waren, konden door 2 Lv.R. op 13 Mei geen vluchten worden uitgevoerd, doch was 1-1 Lv.R. het enige onderdeel, dat op 13 Mei ter ondersteuning van de tegenaanval werd ingezet. De C.V. had in de avond nog de verwachting, dat Engelse luchtstrijdkrachten op 13 Mei zouden te hulp komen, welke verwachting ijdel bleek. Bruggen- en veerdienstmateriaal Wat de niet organiek tot het Veldleger behorende schipbruggen- en veerdienst afdelingen betreft, deden zich op 12 Mei wederom enige wrijvingen voor, daar door de D.E.V. en de C.V. van elkaar afwijkende bevelen werden gegeven. De D.E.V. gaf bevelen voor het beschikbaar stellen van materieel ten behoeve van de Lt.Div. bij Dordrecht en Hardinxveld, terwijl een hoeveelheid materieel door het Merwedekanaal op weg was naar de Lek ingevolge bevelen van de C.V. Verder wenste de C.V. een hoeveelheid materiaal verzameld te houden bij Gorin- chem, ten einde in een later stadium van de oorlog brugslag te kunnen doen plaats hebben en ten slotte moest C.-Groep Merwede de beschikking hebben over een hoeveelheid materieel voor de verbinding tussen zijn troepen ten Z. en ten N. van de Merwede. In de namiddag bepaalde de O.L.Z., dat de C.V. geen bevelen meer mocht geven voor gebruik van brug- of veerdienstmateriaal van de niet tot het Veldleger behorende onderdelen, zonder dat machtiging aan de D.E.V. was gevraagd en dat, behalve het reeds aanwezige, geen materieel van bedoelde onderdelen naar de Lek mocht worden verplaatst, doch dat alles zoveel mogelijk te Gorinchem en op het Merwedekanaal moest worden verzameld. Zoals bij III L.K. en Groep Merwede zal blijken, is een gedeelte van het materieel naar Vianen gezonden, werd een gedeelte van de veerdienst, versterkt met materiaal van de S.B.T., ter beschikking van C.-Groep Merwede gesteld en een gedeelte te Gorinchem en in het Merwedekanaal verzameld. Evacuaties De evacuatie van Zeist en Driebergen vormde, met die van de 2e phase van Amersfoort, een categorie, die los van de andere evacuaties van rubriek d.l kon worden bepaald. Deze evacuatie was 11 Mei 17.00 bevolen, terwijl de vervoeren zouden aanvangen op 12 Mei 21.00. De uitvoering, voor wat Amersfoort betreft, is bij IV L.K. vermeld. Te Zeist en Driebergen is het verloop als volgt geweest. Uit Zeist zouden de treinen vertrekken 12 Mei 20.45 en vervolgens op 13 Mei, beginnende 0.45 om de vier uur. Echter was deze evacuatie, die naar Zuid-Holland (Voorburg en Voorschoten) zou worden uitgevoerd, nog niet voldoende voorbereid, daar zij eerst in het laatst van April ter vervanging was gekomen van een interne evacuatie van onveilige stroken en er nog geen overeenstemming was bereikt tussen C.-Oostfront-Vg. Holland en de burgemeesters. 72

NIMH | 1955 | | pagina 96