schap een paar herten te offreren. De overbrengers werden vorste lijk beloond. Wellicht hoopte de koning dat een milde stemming bij de Franse opperbevelhebber zijn Kleefse gebiedsdeel enigermate ten goede zou komen, nu dit aan 's vijands plundertochten was overgeleverd. Flet schijnt dat de geheime onderhandelingen, die de koning in deze tijd te Wezel met de Fransen voerde, het zelfde doel beoogden. Dit is althans de mening die de hertog van Berwick in zijn mémoires te kennen geeft. Nog eind Juni onderhandelde Frederik i met Boufflers, die hiertoe volmacht bezat, over een neutraliteitsverdrag; hij hield de zaak slepende totdat de Fransen het Kleefse ontruimden, 'et alors il rompit tout a fait avec nous' 1). Een demonstratie die Boufflers half Mei tegen Grave liet houden stond misschien in verband met de gebeurtenissen in Vlaanderen. Zij bestond uit het doen afzakken van de bij Stevens- weert liggende schipbrug met artillerie uit Roermond tot Venlo. Ook werden fourageringen van Franse troepen in het land van Kuik gemeld, hetgeen voor een actie in Brabant deed vrezen. In alle geval werden 6 eskadrons uit Maastricht naar Grave gezonden, waar zij de 18e aankwamen, hoewel zeer 'gefatiqueert' door de expeditie naar Huy die zij juist achter de rug hadden. Bij Eindhoven was de achterhoede nog door Franse cavalerie aangevallen, die echter met weinig moeite werd afgewezen 2). Flet door Boufflers met ongeduld verwachte grote convooi was eindelijk de 2oe van uit Brussel en Lier op mars gegaan. Sterke afdelingen werden tot begeleiding meegegeven; andere dekten de rechter flank tegen Maastricht en de linker naar de kant van Breda. De 28e bereikte het over Beringen, Bocholt, Roermond, Venlo en Gelder het leger bij Xanthen. Het bracht een belangrijke verster king aan troepen en artillerie, veel bagage, terwijl merkwaardiger wijze 'huit cent officiers de differents grades profitèrent de cette occasion pour rejoindre leurs regiments' 3). Het linker dekkingsdetachement had onderweg grote ongerust heid gebaard bij Novelles en bovendien Breda in rep en roer ge- 1) Berwick, Mémoires I-177, 178; Pelet II-62. 2) Athlone aan St.Gl ij, 16, 19 Mei 1702, vgl. Pelet II-39. 3) Nadere bijzonderheden bij Pelet II-29 vlg.Geldermalsen aan Heinsius 25- Mei 1702. Volgens Geldermalsen zou Athlone, in samenwerking met het garnizoen van Maastricht, een aanval op het convooi kunnen doen uitvoeren, mits er snel gehandeld werd, 'comme on perd tout le temps a se communiquer des projets'Een samenwerking als hier verlangd wordt was echter bij de toen malige verbindingsmiddelen niet zo eenvoudig! De correspondenties werden, zoals de lezer reeds zal zijn opgevallen, veelvuldig in het Frans ge voerd. Dat hierin iets onnationaals was gelegen kwam bij niemand op, evenmin als men er iets ongewoons in zag, dat b.v. Johan Willem Friso door Franse gouverneurs werd onderwezen. De penetratie van Franse taal, zeden en gewoonten ging ondanks alle oorlogen haar gang. 8l

NIMH | 1956 | | pagina 103