bracht. De Fransen hadden n.l. in Antwerpen handig het gerucht laten verspreiden dat het op genoemde vesting gemunt was en Noyelles kreeg vandaar 'advies' dat i joo Fransen bij Turnhout e.o. waren gearriveerd, waarbij nog veel wagens en artillerie verwacht werden. Hij vreesde ernstig voor een bombardement van Breda of Bergen op Zoom, vroeg om versterking aan Coehoorn en zond van de 12 kanonniers, die hij in Bergen op Zoom had er 6 naar Breda, waar geen enkele aanwezig was. Wel tekenend voor het gebrek aan artilleristen in twee zo belangrijke grensvestingenAan de Staten vroeg hij machtiging, om i o voor het leger van Athlone bestemde bataljons, die Coehoorn uit Vlaanderen had afgezonden, voorlopig in Brabant te houden. Het 'gevaar' was reeds lang tot zijn ware afmetingen teruggebracht toen deze machtiging afkwam. Terecht was de prins van Nassau ontevreden over Noyelles' voor barige ongerustheid. Hij verzocht de Staten, 'nademael die tijdingen en deswegens opgevatte vrees t'eenenmaal sonder fondament en buiten apparentie van waerheyt zijn', de genoemde bataljons 'sonder tijdversuym' te doen doorzenden naar het leger van Ath lone x). Van de door Coehoorn afgezonden bataljons zijn er vijf naar Athlone doorgezonden, daarentegen werden, nu het grootste ge vaar geweken was, de regimenten mariniers van St Amand en Swansbel en dat van Palland, die te Nijmegen waren achterge houden, de 26e aldaar ingescheept met bestemming voor de bij Goeree liggende vloot. De prins van Nassau, die in deze tijd voor Keizersweert een nijpend gebrek aan infanterie had, eiste echter de zelfde dag vier bataljons van het leger van Athlone op, benevens nog twee, die tot nog toe de Rijnovergang bij Xanthen hadden bewaakt, zodat laatstgenoemde slechts 22 bataljons overhield. Boufflers bezat er in deze tijd 3^ of 36, met 7eskadrons berede- nen, doch achtte zich zonder het korps van Tallard niet tot aan vallend optreden in staat. Een beschieting van de tegenover Xanthen staande troepen, met 1 3 stukken zwaar geschut, welke enige uren duurde, berokkende de bondgenoten niet meer dan een viertal doden en gewonden. Het ging hier om de bovengenoemde 6 bataljons die op weg waren naar Keizersweert doch door de prins van Nassau tijdelijk tegen over Xanthen waren geposteerd totdat zij door Pruisische troepen zouden worden afgelost. Het bombardement was van Franse zijde blijkbaar als demonstratie bedoeld. Noyelles a.d. St.Gl, 22, 23 Mei; Athlone aan id. 24 Mei; Nassau aan id. 29 Mei 1702. 82

NIMH | 1956 | | pagina 104